Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Autoturism cu modificari de tip hicomat si unul cu ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Autoturism cu modificari de tip hicomat si unul cu cutie automata

De ce nu se poate aplica reducerea de impozit pe autoturism cu cutie automata,care e folosit de o persoana cu handicap la piciorul sting.Se impune reducerea de impozit doar la autoturismele de tip HICOMAT,care de fapt este tot un autoturism normal dar cu modificarea ambreajului dela picior la mina.
Autoturismul cu cutie automata nu are ambreaj deloc,daci nu trebuie folosirea piciorului sting,fapt ce il incadreaza cu succes scopului de handicap.
cornelbucsa a scris:

De ce nu se poate aplica reducerea de impozit pe autoturism cu cutie automata,

Se poate dispune de beneficierea facilitatii prev de L nr 448/2006 art 26 numai cu ocordul RAR
Este necesar ca solicitantul sa prezinte document de la medicul specialist ortoped ca autoturismul este prevazut tehnic din constructie cu cutie automata si poate fi condus pe drumurile publice de persoana in cauza
La cererea solicitantului,RAR va executa raport de expertiza,in urma caruia va consemna ca adaptarea tehnica corespunde normelor si va completa in baza proprie de date si in cartea de identitate a autoturismului ca acesta apartine unei persoane cu handicap locomotor
De regula,greutatile intervin la nivelul autoritatii fiscale care necunoscand terminologia tehnica nu au cum sa constate ca modelul autovehicului este prevazut cu cutie automata
In aceste cazuri se poate solicita producatorului/unitatii care comercializeaza modelul auto sa precizeze prin inscris oficial ca auto detinut de persoana cu handicap locomotor cu datele de identificare auto - este prevazuta din constructie cu adaptare tehnica cutie automata

ynocentta, utilizator