Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare auto persoana cu handicap
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare auto persoana cu handicap

Tatal meu are gradul 2 de handicap (piciorul stang amputat de deasupra genunchiului). As dori sa stiu care sunt sansele sa poata inmatricula (fara a plati actualul timbru de mediu), un autoturism cu cutie de viteze tip multitronic, care nu este prevazut cu ambreiaj si care nu necesita o adaptare speciala pentru a putea fi condusa fara piciorul stang, avand in vedere ca si in cazul unui sofer normal, singurul lucru facut cu piciorul stang este sa *calce ambreiajul*. De asemenea, daca potrivit legii autoturismul trebuie sa fie special adaptat, in acest caz ce adaptare ar mai necesita? Si unde s-ar putea face?
Daca masina are cutie automata iar conducatorul auto prezinta handicapul respectiv masina nu mai necesita alte adaptari, se poate lua in considerare ca deja este adaptata handicapului. Nu trebuie neaparat sa aiba vreun accesoriu atasat ptr a se considera ca este "adaptata".
Daca persoanei ii lipseste piciorul drept atunci intradevar i-ar trebui o adaptare chiar daca are cutie automata.
Trebuie doar ca in permisul de conducere sa fie inscris codul handicapului.

Persoanele cu handicap beneficiaza de facilitatea neachitarii taxei conform oug 9, codului fiscal si L448.

OUG nr. 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule

Art. 3. (1) Timbrul se aplică pentru autovehiculele din categoriile M1, M2, M3 şi N1, N2, N3, astfel cum sunt acestea definite în RNTR 2, cu excepția
b) autovehiculelor special modificate în scopul conducerii de către persoanele cu handicap,
precum şi  în scopul  preluării  şi  transportării  persoanelor  cu  handicap  grav sau  accentuat,  astfel  cum aceste persoane sunt definite în Legea nr. 448/2006 privind protecția  şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;

LEGE Nr. 448 din 6 decembrie 2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap
ART. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi
fiscale:
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor, adaptate handicapului;
ART. 28
Persoanele cu handicap, deţinătoare de autoturisme adaptate handicapului, precum şi persoanele care le au în îngrijire beneficiază de scutire de la plata tarifului de utilizare a reţelelor de drumuri naţionale, prevăzut în Ordonanţa Guvernului nr. 15/2002 privind introducerea tarifului de utilizare a reţelei de  drumuri naţionale din România, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 424/2002, cu modificările şi completările ulterioare.
Este o problema complexa care poate fi solutionata conditionat de profesionalismul si cunoasterea normelor de catre angajatii RAR si ai autoritatii financiare
In cazul autovehiculelor hydramate=cutie automata,producatorul si personalul specializat recunoasc tipurile de vehicule care detin cutie automata
Angajatii autoritatii fiscale nu detin notiunile tehnice prin care sa recunoasca anumite modele/tiouri de autovehicule sunt prevazute din constructie cu cutie automata,de acea este necesar sa obtineti document de la medicul ortoped care sa emita document prin care sa ateste ca vehicul prevazut cu cutie automata poate fi condus pe drumurile publice de catre persoana mentionata de dv
Este necesar sa desfasurati demersuri la producator,de la care sa obtineti document care sa ateste ca modelul vehiculului detine din constructie cutie automata
In baza celor 2 documente,urmeaza sa solicitati verificare tehnica la RAR,care va completa cartea de identitate a vehiculului
In baza documentelor medicale ,de la producator/comerciant auto,document eliberat de RAR,autoritatea fiscala urmeaza sa dispuna aplicarea facilitatii scutirii de la plata taxei
multumesc pentru raspunsuri. si mie mi se pare logic sa se poata realiza acest lucru. de la ortoped pb se poate obtine documentul respectiv, de la producator nu stiu, mai ales ca este auto second-hand, de 7 ani, produs in Germania, achizitionat de la un autohaus. Nu stiu in ce masura producatorul poate fi *obligat* sau determinat, sensibilizat sa dea curs unei asemenea solicitari. Iar cu mentiunea din permisul de conducere nu stiu ce sa zic... este obligatoriu sa detii permis de conducere ca sa detii și inmatriculezi un autoturism? Permisul este obligatoriu ca sa circuli pe drumurile publice. Este interzis, de ex, ca intai sa cumperi si inmatriculezi un atoturism (fara sa si circuli cu el) si apoi sa obtii un permis de conducere? Sunt reglementate de vreo lege aceste lucruri? Intrebarea este serioasa, sa nu fie interpretata altfel. Multumesc.
NU este necesara obtinerea vreunui document de la producator.
Trebuie prezentata cartea tehnica a masinii daca o aveti sau descarcati de pe net informatii despre tipul de masina respectiv.
Nu este nevoie ca reprezentantii autoritatii fiscale sa detina cunostinte tehnice cu privire la modul de functionare al cutiilor automate.
Este o informatie care poata sa fie gasita oriunde pe net, nu mai suntem in evul mediu.
Orice functionar care lucreaza la o autoritate fiscala are acces la internet si se poate informa.
Pentru o persoana care are handicapul amputarii piciorului stang poate conduce fara probleme o masina hidramata iar autoritatea fiscala trebuie sa inteleaga ca nu este necesar sa se faca vreo adaptare/modificare ptr a se putea inmatricula masina fara plata taxei.
Trebuie sa existe unul mai destupat la minte la fisc si sa inteleaga situatia.
multumesc pt raspuns. Daca cineva care chiar cunoaste din proprie experienta sau din *auzite* un caz similar si m.ar putea indruma cu o expunere exacta a pasilor de urmat, mi.ar prinde bine. Nu stiu, poate ceva de genul unde si in ce ordine sa depun cereri, sau sa ma adresez, cam ce anume sa contina documentatia etc...