avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 333 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Executie instalatie utilizare gaze
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Executie instalatie utilizare gaze

Buna ziua ,

Am ajuns in urmatoarea situatie , fara sa vreau ; astfel :
-am apelat la firma X , firma la vedere , cu tot ce trebuie , pentru executie ; am intrebat daca este autorizata ANRE si mi s-a spus ca da .
-s-a itocmit si semnat un contract de realizare instalatie .
-au venit meseriasi si au lucrat ; au facut lucrarea .
-a venit dirtribuitor gaze pentru punere in functiune si surpriza , pe document este alta firma , care este de fapt cea care a realizat instalatia , respectiv firma Y.
-am aflat ca firma X nu mai are autorizatie ANRE si ca firma Y are .
-proiectul a fost facut cu un p.f.a. , care insa cred ca este un intermediar , deoarece nu este pe lista ANRE
-relatia contractuala o am in continuare cu firma X

Ce este strimb in toata aceasta imbirligatura ? La ce ma pot astepta ? Ce documente sa cer de la firma X ?
Pe mine ma irita ca am facut un contract de realizare instalatie cu o firma si realizarea fizica a fost facuta de alta firma .

Alte discuții în legătură

Nereguli firma autorizata anre del_gf del_gf O firma autorizata ANRE mi-a executat instalatia de utilizare gaze naturale. Mai ramane sa monteze contorul si sa puna in functiune instalatia. Am platit ... (vezi toată discuția)
Documentatie tehnica gaze gelutzu30 gelutzu30 Buna ziua . Am primit o notificare de la ENGIE ca imi expira verificarea tehnica la gaze dar in sistemul lor nu figurez cu aparate de combustibili gazosi puse ... (vezi toată discuția)
Detector de gaze aura19731991 aura19731991 buna ziua.este obligatoriu sa ne montam in apartament detector de gaze si valva de inchidere?cei de la gaze au venit la usa spunind ca este obligatoriu si ca ... (vezi toată discuția)