avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Declaratie 392 B - Norma de venit
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Declaratie 392 B - Norma de venit

In situatia unei PFA care desfasoara activitati impozitate pe baza de norma de venit, in cadrul Declaratiei 392 B, la rubrica cifra de afacerie se mentioneaza "valoarea normei de venit" (care a fost redusa cu 50%) sau "cifra de afaceri" relizata. Pun aceasta intrebare deoarece mi s-a spus ca anumite persoane de la Administratiile fiscale te indruma sa mentionezi valoarea normei de venit si nu a cifrei de afaceri desi, in regulile de completare a Declaratiei nu se face vreo mentiune in acest sens. De asemenea, intr-o asemenea situatie valoarea serviciilor prestate de catre mine va fi mai mare decat valoarea cifrei de afaceri ceea ce mi se pare exagerat.
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert PFA , Contabil 18:34, 19 Februarie 2014
completati, asa cum indica regulile de completare emise de ANAF, cu datele reale, asa cum reies ele din jurnalele de vanzari si cumparari si nu cu norma de venit
Sumele din jurnalele pe care un PFA pe norme nu are obligatia sa le tina....
Pt norma eu trec asa:
La CA totalul din Reg de incasari si plati ( adica cat s-a vandut total ) - aceste date sunt obligatorii in RJIP
La cumparari zero; la PFA pe norme nu se evidentiaza cheltuielile deci nici nu le iau in seama nicaieri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie 392 b chiden chiden DACA NU SUNT PLATITOR TVA ,SUNT OBLIGAT SA DEPUN DECLARATIA 392. (vezi toată discuția)
Chitantele privind plata impozitului pe venit MARIA_O MARIA_O Sunt PFA cu Norma de Venit, neplatitor de TVA. Chitantele privind plata impozitului pe venit, a contributiilor, impozitul pt masina pe care o folosesc in baza ... (vezi toată discuția)
Inregistrari rjip si jurnale cumpatarari/vanzari acatanas acatanas Buna ziua, am cateva intrebari , nu inteleg foarte bine cum sa procedez. Sunt PFA neplatitor de TVA, sistem real, prestari servicii . In medie emit 2-3 ... (vezi toată discuția)