Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Declaratie 392 B - Norma de venit
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Declaratie 392 B - Norma de venit

In situatia unei PFA care desfasoara activitati impozitate pe baza de norma de venit, in cadrul Declaratiei 392 B, la rubrica cifra de afacerie se mentioneaza "valoarea normei de venit" (care a fost redusa cu 50%) sau "cifra de afaceri" relizata. Pun aceasta intrebare deoarece mi s-a spus ca anumite persoane de la Administratiile fiscale te indruma sa mentionezi valoarea normei de venit si nu a cifrei de afaceri desi, in regulile de completare a Declaratiei nu se face vreo mentiune in acest sens. De asemenea, intr-o asemenea situatie valoarea serviciilor prestate de catre mine va fi mai mare decat valoarea cifrei de afaceri ceea ce mi se pare exagerat.
completati, asa cum indica regulile de completare emise de ANAF, cu datele reale, asa cum reies ele din jurnalele de vanzari si cumparari si nu cu norma de venit
Sumele din jurnalele pe care un PFA pe norme nu are obligatia sa le tina....
Pt norma eu trec asa:
La CA totalul din Reg de incasari si plati ( adica cat s-a vandut total ) - aceste date sunt obligatorii in RJIP
La cumparari zero; la PFA pe norme nu se evidentiaza cheltuielile deci nici nu le iau in seama nicaieri.