Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... model cerere apel hotarare divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

model cerere apel hotarare divort

Hristos a inviat!

ma poate ajuta cineva cu un model de cerere pentru atacarea unei hotarari de divort in apel?
...sau, cum trebuie sa fie structurata o asemenea cerere...ce trebuie sa cuprinda?

multumesc!
ralu_2008, utilizator
Conform dispozitiilor art. 284 din Codul de Procedura Civila, termenul de apel este de 15 zile calendaristice de la comunicarea hotararii de catre Judecatoria unde s-a judecat la fond divortul.Cererea de apel trebuie sa cuprinda, conform disp. art.287 din Codul de Procedura Civila numele , domiciliul partilor din proces, Hotararea care se ataca, motivele de fapt si de drept pe care se intemeiaza apelul, dovezile pe care le mai ai si care n-au fost folosite la instanta de fond si semnatura apelantului.
In materia divortului, sunt aplicabile disp. Art.619 C.proc.civ. (1) Termenul de apel precum si cel de recurs este de 30 de zile si curge de la data comunicarii hotararii"......