Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Folosire versiune d394
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Folosire versiune d394

daca am de facut o rectificativa la d394 pentru martie 2013, ce versiune folosec? cea de atunci sau cea actuala ?
florisp2009 a scris:

daca am de facut o rectificativa la d394 pentru martie 2013, ce versiune folosec? cea de atunci sau cea actuala ?

Cea de atunci. In Ordin 3806/2013

Art. IV. - Prevederile prezentului ordin se aplică începând cu facturile emise/primite în ultima perioadă fiscală de raportare din anul 2013, pentru care există obligaţia de declarare de către fiecare operator înregistrat în scopuri de TVA.
Ultima versiune din 2013.
M-am lamurit:

-394 Declaraţie informativă privind livrările/prestarile şi achiziţiile efectuate pe teritoriul naţional" conform OPANAF 3596/2011 publicat în MO 927/28.12.2011 - utilizat începând cu declararea obligaţiilor fiscale aferente lunii ianuarie 2012 - actualizat in 28.10.2013

-394 Declaraţie informativă privind livrările/prestarile şi achiziţiile efectuate pe teritoriul naţional" conform OPANAF OPANAF 3806/2013 - utilizat începând cu declararea obligaţiilor fiscale aferente lunii decembrie 2013 -actualizat in 14.01.2014