Forum Discuţii juridice Executare silită Cum fac poprirea pe salar
Discuție deschisă în Executare silită

Cum fac poprirea pe salar

1) Am primit de la un executor judecatoresc pentru un salariat 2 popriri pe salariu. Normal trebuie sa-i fac poprire 1/2 din salariu net.
Problema este ca angajatul si-a luat concediu de odihna (inainte de a veni popririle) si a primit avans de concediu. Pentru luna in curs restul de plata e mai mic decat 1/2 din salariu (nu se stia de popririle pe salariu).
Cum se procedeaza in acest caz? Se poate opri numai cat mai are de primit angajatul: salar net - avans concediu? Sau pentru lunile cat are concediu si a luat deja avans de CO sa opresc 1/2 din (sal. net - avans c.o.)?
2) salariatul are sal. minim pe economie 850 lei si un spor de 43 lei? Dupa concediu de odihna opresc 1/2 din salariul net?
3) se face poprire si din concediului medical?
gh3gh1, utilizator