Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda pentru tahograf, firma de transport marfa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda pentru tahograf, firma de transport marfa

Unde platesc amenda in 48 ore,primita pentru o eroare tahograf,societatea este in sectorul 1?? NU am reusit la ADMINISTRATIE AMZEI,nici la TAXE SI IMPOZITE str.roma,nici la TREZORERIE SEC.1-GEROTA. Nimeni nu stie unde se duc banii din aceasta amenda.

Multumesc!
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Achitati in contul ISCTR la Trezorerie prin mandat postat cu confirmare de primire.
CIF : 29348330
Cont : RO65TREZ7015025XXX012676 TREZORERIA STATULUI -SECTOR 1 - BUCUREȘTI

In mod normal ar fi trebuit ca in cuprinsul procesul verbal de constatare a contraventiei sa fie indicat locul unde se achita amenda.
De regula acesta trebuie sa fie contul ISCTR de la Trezoreria unde isi are sediul firma respectiva.

Amenzile aplicate transportatorilor se fac in baza HG 69/2012
[ link extern ]

Conform art. 14 amenzile se platesc in contul ISCTR de la Trezorerie dar se refera numai la transportatorii straini urmand ca aceasta sa se vireze in conturile corespunzatoare de venituri bugetare. Aceeasi regula cred ca se poate aplica si transportatorilor romani deoarece nu se specifica pe nicaieri unde se achita amenda.

Art. 14
În toate cazurile în care operatorului de transport rutier străin/întreprinderii de transport
rutier în cont propriu străine/conducătorului auto angajat al acestuia/acesteia i s-a aplicat de
către inspectori sau, după caz, de către poliţiştii rutieri sancţiunea corespunzătoare
încălcărilor constatate de la prevederile legale în vigoare, se procedează după cum urmează:

c)conducătorul auto al operatorului de transport rutier străin/întreprinderii de transport
rutier în cont propriu străine va fi îndrumat să achite contravaloarea amenzii aplicate în
condiţiile prevăzute de reglementările în vigoare sau să achite contravaloarea unei sume
egale cu aceasta într-un cont de disponibil deschis pe numele I.S.C.T.R. la trezoreria
statului, urmând ca aceasta să se restituie sau să se vireze, după caz, în conturile
corespunzătoare de venituri bugetare
, în condiţiile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001
privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr.
180/2002, cu modificările şi completările ulterioare, conform hotărârii definitive a instanţei
judecătoreşti;

Potrivit Legii nr. 18/06.01.2012, alin. (3) sumele provenite din aceste amenzi se fac venit la bugetul de stat în procent de 10%, iar diferenţa, venit extrabugetar la CNADNR - SA. Conturile în care se poate face plata amenzilor sus-amintite sunt menţionate în cuprinsul proceselor verbale.

sursa: [ link extern ]

Legea 18/2012
[ link extern ]

Bună ziua,am un prieten de naționalitate kurda a venit în România să ia un cap de tir de la Oradea și a uitat să bage cartela în tahograf,la Deva la oprit poliția și ia dat amendă,unde poate să plătească amenda?