Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Societatea de asigurari refuza sa acorde despagubiri ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Societatea de asigurari refuza sa acorde despagubiri pentru un accident rutier

Buna ziua.Anul trecut in noiembrie am comis un accident rutier din vina mea (neacordare de prioritate)soldat cu daune materiale la autovehicolul pe care l-am lovit.Precizez ca nu au fost vatamari corporale de niciun fel.Eu conduceam un autoturism Solenza (pe atunci aflat in proprietatea mea-intre timp am vandut-o) la care avariile au fost minore ,bara fata foarte putin putin zgariata si o semnalizare sparta,iar celalalt autovehicol un BMW in doua usi model destul de scump la care s-au avariat portiera ,stalpul si aripa spate,fiind lovit de catre mine din mers din lateral.Dupa constatarea amiabila si expertiza facuta la reprezentanta auto unde ne-a indicat si programat asiguratorul meu sa mergem,am crezut ca totul s-a rezolvat dar acum dupa aproape 4 luni am primit acasa un plic de la societatea de asigurari cu urmatorul continut:
,,Motivul de respingere:
Imprejurarile producerii accidentului nu s-au putut clarifica in urma demersurilor efectuate,iar tipul si dimensiunile avariilor nu sunt in concordanta cu dinamica evenimentului rutier asa cum a fost retinuta in constarea amiabila din data de ... si in declaratiile date la societatea noastra,deci sunt incidente dispozitiile Art.45,pct 3 din Ordinul CSA nr.14/2011:''despagubirile se stabilesc prin hotarare judecatoreasca,in cazul in care nu se pot trage concluzii cu privire la persoana raspunzatoare de producerea prejudiciului, la cauzele si imprejurarile producerii accidentului,precum si la cuantumul prejudiciilor produse.''
In consecinta nu se pot acorda despagubiri in acest dosar.''
Va rog sa ma lamuriti la ce trebuie sa ma astept de acum incolo.Voi fi dat in judecata de pagubas sau de societatea de asigurari?Cum se procedeaza ?Autoturismul avariat a fost reparat urmand ca eu sa fiu actionat in justitie pentru costul reparatiilor?Pagubasul nu m-a contactat niciodata de la data producerii accidentului,banuiesc ca daca din noiembrie si pana acum nu i s-ar fi reparat masina,m-ar fi sunat.Mentionez ca in masina mea se afla in momentul producerii accidentului fratele meu pe care l-am mentionat in constatarea amiabila ca martor al evenimentului si chiar la fata locului se mai afla intamplator o persoana care poate de asemenea depune marturie ca accidentul s-a produs exact asa cum am declarat.Ce ma sfatuiti sa fac?La ce sa ma astept de acum incolo?Sunt deja intr-o situatie financiara disperata si aceasta instiintare m-a lovit ca un traznet.AJUTOR!
gabi_br.ro, utilizator
sal...sunt doua sau trei posibilitati..fie cel cu masina lovita de tine a reparat masina pe casco cu regres pe rcaul tau...si cei de la firma la care aveai masina asigurata vezi doamne nu au putut verifica ca accidentul s-a produs cum ati declarat voi (asta e o chichita ca sa nu despagubeasca, probabil fiind vorba de o suma mare); fie cel cu masina lovita de tine nu si-a reparat masina-greu de crezut; fie si-a reparata masina pe rca-ul tau si servece-ul nu si-a primit banii. In prima situatie cel mai probabil vei fi actionat in judecata de cel la care are el casco, in a doua varianta vei fi actionat de el in judecata, in a treia varianta vei fi actionat in judecata de service Cel mai bine este sa iei legatura cu el si sa vezi ce s-a intamplat, apoi sa iei legatura cu cei de la asigurarea ta sa ai ameninti ca daca nu platesc ai dai in judecata, avand martori la producerea accidentului.
Daca accidentul nu a fost "aranjat" nu aveti de ce sa va faceti griji.
In cazul in care asiguratorul va da in judecata ptr plata despagubirilor, precizati instantei ca aveati o asigurare RCA in termen de valabilitate la data producerii accidentului si solicitati introducerea in proces a persoanei pe care ati accidentat-o ca "intervenient fortat". Persoana respectiva va fi citata ptr a declara in fata instantei imprejurarile producerii accidentului.
Multumesc pt raspuns.accidentul nu a fost ,,aranjat'' Doamne fereste,exact asa s-a intamplat.Cum sa ,,aranjez'' un accident cu o amarata de Solenza si un ditamai bolidul de BMW,ca mie mi-au inghetat izmenele pe mine cand am vazut ce masina am lovit,noroc ca tipul care o conducea era un tanar cu bani care desi era un smenar de cartier s-a purtat foarte frumos si calm.
Probabil au considerat ca o Solenza care in urma accidentului are doar zgarieturi nu poate produce unui BMW avarii la portiera, stalp si aripa spate. Contravine legilor fizicii ca o masina cu masa (banuiesc) mai mica sa produca uneia cu masa mai mare avarii disproportionate. Probabil BMW-ul era lovit anterior impactului cu masina dvs.
@carmen2010 : daca o masina loveste cu bara fata o alta masina din lateral, intotdeauna va provoca avarii grave si foarte grave. este elementar faptul ca o masina este mai puternica in partea fata decat in lateral. pe lateral ranforsarea este mult mai slaba decat frontal. iar acel bmw putea sa fie chiar si Z3, o masina mult mai mica si mai usoara decat solenza.