Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acordare în continuare a compensaþiei lunare pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acordare în continuare a compensaþiei lunare pentru chirie

Conform H.G. Nr. 1867 din 22 decembrie 2005, privind stabilirea cuantumului si conditiilor de acordare a compensatiei lunare pentru chirie cadrelor militare in activitate din Ministerul Apararii Nationale, Art. 12. - (1) Compensatia lunara pentru chirie, acordata in conditiile reglementate de prezenta hotarare, se plateste in continuare cadrelor militare in activitate, care:
a) sunt trimise in strainatate pentru executarea unor misiuni cu caracter temporar care, potrivit legii, revin fortelor armate;
b) sunt trimise la studii, cursuri, stagii de practica, de specializare, de perfectionare si alte forme de pregatire in strainatate, cu durata de pana la 2 ani inclusiv;
c) sunt puse la dispozitie potrivit legii;
d) sunt mutate in alta unitate militara situata in aceeasi garnizoana/localitate in care au fost numite in prima functie sau mutate initial in interesul serviciului.
]NTREBARE:
În situaţia în care un cadru militar se află în concediu pentru îngrijirea copilului cu vârsta de până la 2 ani, se poate acorda în continuare compensaţia lunară pentru chirie în condiţiile HG?
cine poate să dea dispoziţii contrare art 12 din HG în vigoare?
poate o reglementare internă să contravină prevederilor HG?
Buna seara!
daca legea nu distinge acest caz, nu putem distinge nici noi; in concluzie nu ar fi aplicabile mentunile din Hg la cele mentionate de dvs.
Cu stima,
Pralea Lucian
Admin, administrator