Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Gestionari, gestiuni si dreptul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Gestionari, gestiuni si dreptul muncii

Buna ziua,

1 Sunt gestionar la o firma de la care doresc sa plec. Am fost amenintat ca voi fi " purecat " in cazul in care imi voi depune demisia.
Negociez in prezent pentru un alt loc de munca.
Daca primesc un raspuns si un termen legal de prezentare ( egal cu termenul legal de demisie ) exista o modalitate legala de a fi intrerupta perioada de demisie si de a fi impiedicat sa ajung in timp util la noul loc de munca ?

2 Contractul de munca este pentru 5 zile pe saptamana. La inceput am acceptat tacit sa lucrez si sambata, pentru a-mi organiza activitatea in conditii cat mai bune. In timp am inceput sa primesc sarcini care nu au legatura cu sarcinile mele de servici, si pe care sunt obligat intr-o anumita masura, sa le fac, ziua de sambata devenind zi normala de lucru, desi contractul individual specifica altceva.
Se considera ziua de sambata ca si lucrata voluntar sau nu ?

3 In timp, s-a mutat activitatea pe o noua firma. Inca mai efectuez intrari si iesiri de produse pe firma veche, si mai exista gestiune pe firma precedenta ( desi sunt platit la norma intreaga de cca 1 an numai pe firma noua ).
Unde se delimiteaza responsabilitatile mele ca gestionar, fata de ceea ce a mai ramas ca si produse si obiecte de inventar pe firma anterioara ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

1. Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. Daca presiunile exercitate de angajator asupra salariatului pentru a obţine demisia acestuia sunt cauzate de săvârşirea de către salariat a unei abateri disciplinare, angajatorul are la dispoziţie posibilitatea sancţionării disciplinare a salariatului, inclusiv prin desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
Angajatorul are obligatia să respecte prevederile legale privind cercetarea disciplinară prealabilă, anterior aplicării oricărei sancţiuni disciplinare, cu excepţia avertismentului scris care se poate aplica fara a se efectua in prealabil cercetarea disciplinara.

3. Salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator.

4. Munca in week-end nu este considerata munca voluntara.