Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastru
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastru

Exista norme stabilite cu privire la regulile si procedurile care trebuie urmate pentru a efectua o cercetare la fata locului sau o intabulare?
Este prevazut ca terenul sau incaperea ce trebuie masurat(a) trebuie degajat de toate lucrurile aflate acolo pentru a permite o masurare corecta de-a lungul peretilor si/sau pana la celalalt capat al terenului sau incaperii?
Va multumesc
Buna dimineata!
va rog sa fiti un pic mai precis despre ce este vorba; asa cum prezentati siuatia urmeaza sa se faca o masuratoare in cadrul unei expertize?
Atat pentru masuratori ale terenurilor cat si pentru masurarea interiorului locuintelor exista aparate speciale . pentru folosirea lor trebuie o buna vizibilitate , insa nu este necesara defrisarea totala sau curatenia generala.
S-a facut masurarea unhei magazii in cadrul unei expertize. Eu consider ca expertiza nu a fost corecta pentru ca din fotografiile facute la fata locului se vede ca de-a lungul peretilor erau asezate diferite materiale de constructie, care nu permiteau masurarea pe langa pereti.
Nah ca ma bag si eu in ciorba, dar, in ziua de astazi sunt convins ca se masoara cu laser din perete in perete, deci nu conteaza ca nu poti sa pui ruleta ....