avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Declaratie 390vies
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Declaratie 390vies

Buna dimineata

Nu am depus din octombrie declaratiile 390 vies. Lucrez pe pfa traducator. Stiu ca amenda este de 1.000 de lei sau 5.000 daca se achita in 24 de ore. Intrebarea mea este: amenda este pentru fiecare luna in care nu am depus declaratiile?
Nu se da un avertisment in astfel de cazuri?

Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Marți, 25 Februarie 2014
Daria8, utilizator
Cel mai recent răspuns: Daria8 , utilizator 17:16, 4 Ianuarie 2015
Depuneti on line declaratiile ( cu certificat digital) si nu primiti amenda decat in eventualitatea unui control.
Multumesc, mutumesc mult pentru informatie, Cosmopolis ;)

Pot depune si declaratiile restante on-line?

Am fost azi la Administratia Financiara si m-am inscris in audienta cu speranta ca pot primi doar avertisment.

Declaratia pe luna ianurie nu mi-a primit-o, daca m-am inscris in audienta, inspectorul de la ghiseu spunand ca trebuie sa le depun pe toate, ori ma inscris in audienta ori imi face proces verbal.

Cele bune!
Da, se pot depune on line toate restante( maxim luna 11 2011 - atunci s a schimbat sistemul). Inainte de aceasta data nu se primesc decat la ghiseu. Iar cu avertismentul.. poate aveti bafta daca va duceti in audienta...
Buna ziua si La multi ani!

Am fost in audienta si am primit doar avertimsment. Poate rezolvarea mea ajuta pe cineva aflat in aceasi situatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratii nedepuse-avertisment? invatacel invatacel Buna ziua, Trebuie sa depun 4 declaratii 112 nedepuse, stiu ca pentru a obtine un avertisment trebuie depus un dosar cu o cerere...exista vreun model tip ... (vezi toată discuția)
Declaratie 112 nedepunere online ionela11 ionela11 Buna ziua! Daca nu am reusit sa iau semnatura digitala pana in prezent si am si un angajata din luna sept anul acesta , mai pot depune la ghiseu decl. 112? la ... (vezi toată discuția)
Amenda administratia financiara ? severinvlad severinvlad Administratorul asociatiei mele nu s-a lamurit la timp cum este cu depunerea on-line a declaratiei 112 si a facut-o abia acum. Pentru luna octombrie s-a depus ... (vezi toată discuția)