avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG 77/2013
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG 77/2013

Ce se va intâmla cu functionarii disponibilizati conf.OUG 77/2013, dupa ce a fost publicata Decizia CCR nr. 55/5.02.2014. Care sunt drepturile lor la despagubire și daca vor fi reincadrati din oficiu sau trebuie sa actionaze in instanta?
Ultima modificare: Marți, 25 Februarie 2014
Radica, utilizator
Cel mai recent răspuns: Radica , utilizator 09:29, 26 Februarie 2014
Prin decizie, s-a constatat că dispoziţiile Legii privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.77/2013 pentru stabilirea unor măsuri privind asigurarea funcţionalităţii administraţiei publice locale, a numărului de posturi şi reducerea cheltuielilor la instituţiile şi autorităţile publice din subordinea, sub autoritatea sau în coordonarea Guvernului ori a ministerelor sunt neconstituţionale si nu alre OUG 77/2013.

Prin urmare, va trebui modificata Legea de aprobare a OUG nr.77/2013.
Imi pare rau.Cititi Decizia si vedti ca si OUG este neconstitutionala.
VIII. Curtea constată că, potrivit jurisprudenţei sale, constatarea neconstituţionalităţii unei legi de aprobare a unei ordonanţe a Guvernului include şi ordonanţa la care se referă, aceasta încetând să mai producă efecte juridice, în condiţiile prevăzute de dispoziţiile art.147 alin.(1) din Constituţie (a se vedea, în acest sens, Decizia Plenului Curţii Constituţionale nr.1 din 17 ianuarie 1995, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.16 din 26 19

ianuarie 1995, Decizia nr.95 din 8 februarie 2006, sau Decizia nr.1039 din 9 iulie 2009, sau Decizia nr.1640 din 10 decembrie 2009, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.48 din 21 ianuarie 2009). Aşadar, neconstituţionalitatea Legii de aprobare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.77/2013 vizează şi ordonanţa de urgenţă, care urmează a-şi înceta efectele juridice în condiţiile art.147 alin.(1) din Constituţie.

As fi dorit un raspuns documentat. Oricum multumesc
Cititi dispozitivul deciziei - ceea ce a decis in final CCR - si nu motivarea acesteia.
Am citit-o cap coada si raman la convingerea mea ca si OUG este neconstituțională. Legea de aprobare in sine contine un singur articol de aprobare a OUG. Nu are sens sa insist, că probabil dv. rămaneti la parerea dv.Vă urez succes in meseria dv. Nu mi-as dori niciodata sa am un avocat care sa mă reprezinte citând doar ,, dispozitivul deciziei,,.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Posturi didactice auxiliare - daca oug 77/2013 a fost abrogata, mai este valabila angajarea unu la unu cf. art 5 (1)? una_una una_una Buna ziua, Avand in vedere ca OUG 77/2013 a fost declarata neconstitutionala, mai este valabil [b]Art. 5 – (1) Începând cu data intrării în vigoare ... (vezi toată discuția)
Ce consecinte va avea decizia cc de neconstitutionalitate a oug nr.77/2013 ? oanaportar oanaportar Curtea Constituţională a României (CCR) a decis miercuri, 05.02.2013, că este neconstituţională Legea de aprobare a OUG 77/2013 referitoare la ... (vezi toată discuția)
Ordonanta 77 din 26.06.2013 taranulaur taranulaur Se mai aplica prevederile Ordonantei 77/2013 pentru stabilirea unor masuri privind asigurarea functionalitatii administratiei publice locale? Am vazut in presa ... (vezi toată discuția)