Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG 77/2013
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG 77/2013

Ce se va intâmla cu functionarii disponibilizati conf.OUG 77/2013, dupa ce a fost publicata Decizia CCR nr. 55/5.02.2014. Care sunt drepturile lor la despagubire și daca vor fi reincadrati din oficiu sau trebuie sa actionaze in instanta?
Radica, utilizator
Prin decizie, s-a constatat că dispoziţiile Legii privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.77/2013 pentru stabilirea unor măsuri privind asigurarea funcţionalităţii administraţiei publice locale, a numărului de posturi şi reducerea cheltuielilor la instituţiile şi autorităţile publice din subordinea, sub autoritatea sau în coordonarea Guvernului ori a ministerelor sunt neconstituţionale si nu alre OUG 77/2013.

Prin urmare, va trebui modificata Legea de aprobare a OUG nr.77/2013.
Imi pare rau.Cititi Decizia si vedti ca si OUG este neconstitutionala.
VIII. Curtea constată că, potrivit jurisprudenţei sale, constatarea neconstituţionalităţii unei legi de aprobare a unei ordonanţe a Guvernului include şi ordonanţa la care se referă, aceasta încetând să mai producă efecte juridice, în condiţiile prevăzute de dispoziţiile art.147 alin.(1) din Constituţie (a se vedea, în acest sens, Decizia Plenului Curţii Constituţionale nr.1 din 17 ianuarie 1995, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.16 din 26 19

ianuarie 1995, Decizia nr.95 din 8 februarie 2006, sau Decizia nr.1039 din 9 iulie 2009, sau Decizia nr.1640 din 10 decembrie 2009, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.48 din 21 ianuarie 2009). Aşadar, neconstituţionalitatea Legii de aprobare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.77/2013 vizează şi ordonanţa de urgenţă, care urmează a-şi înceta efectele juridice în condiţiile art.147 alin.(1) din Constituţie.

As fi dorit un raspuns documentat. Oricum multumesc
Cititi dispozitivul deciziei - ceea ce a decis in final CCR - si nu motivarea acesteia.
Am citit-o cap coada si raman la convingerea mea ca si OUG este neconstituțională. Legea de aprobare in sine contine un singur articol de aprobare a OUG. Nu are sens sa insist, că probabil dv. rămaneti la parerea dv.Vă urez succes in meseria dv. Nu mi-as dori niciodata sa am un avocat care sa mă reprezinte citând doar ,, dispozitivul deciziei,,.