Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce consecinte va avea Decizia CC de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce consecinte va avea Decizia CC de neconstitutionalitate a OUG nr.77/2013 ?

Curtea Constituţională a României (CCR) a decis miercuri, 05.02.2013,
că este neconstituţională Legea de aprobare a OUG 77/2013
referitoare la stabilirea unor măsuri în ceea ce priveşte asigurarea funcţionalităţii administraţiei publice locale, a numărului de posturi şi reducerea cheltuielilor la instituţiile şi autorităţile publice din subordinea, sub autoritatea sau coordonarea Guvernului ori a ministerelor.

- ce consecinte va avea Decizia CC de neconstitutionalitate a OUG nr.77/2013 ?
- se vor organiza concursuri pentru posturile ce au fost desfiintate ?
- daca nu sunt alocate bugete care sa suporte si salariile celor admisi la concursuri, ce suport legal ar avea organizarea acestor concursuri si cum poate conducatorul institutiei sa se angajeze la cheltuieli neprevazute in buget ?
ana-cer, moderator
CCR nu a decis asa ceva.

Curtea Constituţională a României (CCR) a deciscă este neconstituţională Legea de aprobare a OUG 77/2013 referitoare la stabilirea unor măsuri în ceea ce priveşte asigurarea funcţionalităţii administraţiei publice locale, a numărului de posturi şi reducerea cheltuielilor la instituţiile şi autorităţile publice din subordinea, sub autoritatea sau coordonarea Guvernului ori a ministerelor,
Sunt secretara la un liceu si in luna decembrie, la presiunea Inspectoratului Scolar, Consiliul de administratie al liceului a desfiintat functia de conducere de secretar sef si contabil sef in baza OUG nr. 77/2013, cu toate ca noi nu suntem functionari publici. Ne-a fost taiat sporul de conducere ceea ce a dus la diminuarea salariului.
Acum, daca Legea privind aprobarea Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 77/2013 a fost declarata neconstitutionala ne putem recapata functiile de conducere? Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmam? Va multumesc.
Legea de aprobare a OUG nr.77/2013 este una, iar OUG 77/2013 este alta.

Prin urmare, OUG este inca in vigoare , intrucat numai legea de aprobare a acesteia este neconstitutionala , nu si prevederile OUG.
Potrivit paragraf. VII din Decizia nr. 55/05.02.2014 a Curtii Constitutionale "constatarea neconstitutionalitatii unei legi de aprobare a unei ordonante a Guvernului include si ordonanta la care se refera, aceasta incetand sa mai produca efecte juridice, in conditiile prevazute de dispozitiile art. 147 alin.1) din Constitutie". A se vedea in acest sens Decizia Plenului C.C. nr. 1/17.01.1995.

Cornel Vasile, Consilier juridic