avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata contributii sociale la stat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata contributii sociale la stat

Buna seara! As dori lamuriri cu privire la urmatoarea problema: daca nu sunt angajat nicaieri, daca nu sunt PFA, pot plati CAS si CASS ?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 07:32, 26 Februarie 2014
Da, cititi acest topic :
www.avocatnet.ro/content/for...
Da, cass este obligatoriu sa platiti (47 lei per luna), iar cas este optional (pe baza de contract individual cu casa de pensii).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cass pentru pensionari care are pfa tothandrei tothandrei Buna ziua, Sunt pensionar dar am si PFA ,nu stiu daca trebuie platesc CASS ca PFA , si daca nu am platit ,ce obligatii am? Va ... (vezi toată discuția)
Contributii pfa 2011 ionut c ionut c Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti ce contributii trebuie sa plateasca un PFA: sanatate, impozit, pensie, somaj si procentele la fiecare, pentru anul 2011. Va ... (vezi toată discuția)
Pfa nuta_statache nuta_statache As dori sa-mi deschid un PFA. Am 45 ani, si momentan nu lucrez. Care sint taxele, darile, .... ce trebuie sa le platesc dupa infiintarea PFA-ului , unde / ... (vezi toată discuția)