Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere SNG fara studii juridice
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere SNG fara studii juridice

Bună!
La admiterea pentru ªcoala Naţională de Grefieri pot participa şi persoane cu studii superioare în alt domeniu decât cel juridic?
Mulţumesc!
La concursul de admitere la ªcoala Naţională de Grefieri au dreptul să participe persoanele care îndeplinesc următoarele condiţii:
- au cetăţenie română, domiciliul în România şi capacitate deplină de exerciţiu;
- nu au antecedente penale, nu au cazier fiscal şi se bucură de o bună reputaţie;
- cunosc limba română;
- sunt apte din punct de vedere medical pentru exercitarea funcţiei;
- au studii superioare juridice ori studii medii sau alte studii superioare, după caz.

[ link extern ]
au dreptul.... dar trebuie luat in calcul si faptul ca de ceva timp SNG nu a mai organizat cursuri pt. acestea. deocamdata, daca iti doresti cu adevarate sa lucrezi in acest domeniu, nu iti ramane decat sa urmaresti posturile scoase la concurs de CA pentru studii medii.