Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incompatibilitati in activitatea contabila
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incompatibilitati in activitatea contabila

Buna ziua!
Sunt contabil si in acelasi timp functionar public intr-o primarie de comuna. Ca studii, sunt economist, absolvent de ASE.
1.Am fost solicitat sa fac parte din comisia de cenzori a unei Case de Ajutor Reciproc, constituita la nivelul comunei si care face parte din Uniunea Nationala a CAR-urilor.
2.Vecinii mei si-au deschis un ABC prin care desfac produse alimentare si m-au rugat sa-i ajut sa-si conduca contabilitatea, in baza unui contract de munca cu timp partial de 2 ore.
Pot accepta una dintre oferte fara a intra in vreun conflict de orice natura cu functia publica?
Multumesc.
din pacate functionarului public ii este interzis prin lege sa munceasca. intr-o societate sanatoasa la cap functionarul public artrebui sa fie liber sa munceasca cat doreste si ce doreste atata vreme cat isi pronunta conflictul de interese in situatii date si bineinteles cata vreme isi indeplineste atributiile de serviciu conform cu obligatiile contractuale. vezi legea 161/2003 care reglementeaza incompatibilitatile functionarilor publici.