Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbarea numelui dupa oficierea casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbarea numelui dupa oficierea casatoriei

buna ziua...sotul meu a luat numele meu la casatorie din motive personale:)) si acum:)) am vrea sa purtam amandoi numele lui de inaintea casatoriei...adica el vrea sa revina la numele lui ,dar si eu sa il iau pe al lui....vroiam sa intreb dak se poate face ceva si cum ar trebui sa procedam.multumesc,o zi buna
cunosc pe cineva in aceasi situatie, care au divortat si s-au cununat din nou.
asta vrem sa facem si noi...dar ma gandeam poate se poate face altceva mai simplu:)
Il puteti schimba pe cale administrativa cf og nr. 41/2003.
Sunt necesare motive temeinice care sa indreptateaasca solicitantului sa ceara schimbarea numelui sau a prenumelui pe cale administrativa.
In sensul prevederilor art. 4 alin. (2) din O.G.R. nr. 41/2003, sunt considerate ca intemeiate cererile de schimbare a numelui in urmatoarele cazuri:

i) cand sotii au convenit cu ocazia incheierii casatoriei sa poarte numele de familie reunite si ambii solicita schimbarea acestuia pe cale administrativa, optand pentru numele de familie dobandit la nastere de catre unul dintre ei ori sa revina fiecare la numele avut anterior casatoriei;
Procedura si acte necesare gasiti in link. In mod cert pe calea asta va costa mai putin :)
[ link extern ]
dar cerea tip care trebuie publicata in monitorul oficial unde trebuie depusa?exista in fiecare oras sau trebuie trimisa la bucuresti?multumesc de raspuns....o zi buna
asta e cererea tip
[ link extern ]

Se trimite cererea prin poştă, anexând în original dovada plăţii taxei de publicare şi a contravalorii exemplarului de monitor (în total 25 lei).
După publicare, exemplarul de monitor vă va fi expediat prin poştă la adresa menţionată în cerere.