Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nulitatea unui avertisment scris
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nulitatea unui avertisment scris

Am fost sanctionat cu avertisment scris ptr o abatere disciplinara subiectiva.

Avertismentul a primit nr de inregistrare, am semnat de primire, dar documentul nu face nici o precizare privind dreptul la contestatie, unde si pana cand pot face contestatie.

Intrebare

Poate fi acest document considerat nul dpdv legal?
Art.252 C.mun.
(2) Sub sanctiunea nulitatii absolute, in decizie se cuprind in mod obligatoriu:

a) descrierea faptei care constituie abatere disciplinara;
b) precizarea prevederilor din statutul de personal, regulamentul intern, contractul individual de munca sau contractul colectiv de munca aplicabil care au fost incalcate de salariat;
c) motivele pentru care au fost inlaturate apararile formulate de salariat in timpul cercetarii disciplinare prealabile sau motivele pentru care, in conditiile prevazute la art. 251 alin. (3), nu a fost efectuata cercetarea;
d) temeiul de drept in baza caruia sanctiunea disciplinara se aplica;
e) termenul in care sanctiunea poate fi contestata;
f) instanta competenta la care sanctiunea poate fi contestata.

(3) Decizia de sanctionare se comunica salariatului in cel mult 5 zile calendaristice de la data emiterii si produce efecte de la data comunicarii.
(4) Comunicarea se preda personal salariatului, cu semnatura de primire, ori, in caz de refuz al primirii, prin scrisoare recomandata, la domiciliul sau resedinta comunicata de acesta.
(5) Decizia de sanctionare poate fi contestata de salariat la instantele judecatoresti competente in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.

Instanta competenta : Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca. Actiunae este scutita de plata taxelor judiciare.