avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa judiciara de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa judiciara de timbru

Intr-o actiune civila in pretentii am solicitat returnarea unei sume de 6475, 69 lei , executata abuziv .
Am primit comunicare de la instanta sa achit 476,4 lei taxa judiciara conform OUG 80/2013.
Problema este ca in conformitate cu OUG 80/2013 , nu prea iese acest cuantum (355 lei pentru 5000 solicitati +5% ce depaseste aceasta suma ??!).
Un calcul simplu ne duce la: 355 +(6475,69 - 5000) 5/100 =428,8 lei
Rezulta ca, eu achitand la cererea instantei 476,4 lei, ramane la prima vedere o suma de 47,6 lei pe care nu inteleg de ce am fost pus sa o achit.
Se mai percepe si alta taxa in afara de ce prevede OUG 80/ 2013 art.3 alin, 1 lit. c ?
Cel mai recent răspuns: rosu gheorghe , utilizator 19:28, 2 Martie 2014
Taxa de timbru calculata la valoarea pretentiilor este cea mentionata de dvs. Puteti face cerere de reexaminare la aceeasi instanta in termen de 3 zile, conform art. 39 din OUG 80/2013.
Problema este ca la termenul anterior eu am cerut si dobanda legala la aceasta suma, (incepand cu data achitarii ei si pana la data introducerii noului capat de cerere).
In aceasta situatie judecatoarea mi-a cerut sa-mi stabilesc nivelul si temeiul dobanzii legale si sa achit taxa judiciara corespunzatoare noului cuantum al pretentiilor .
Calculand dobanda, in aceste conditii, am constatat ca de fapt eu am platit si asa mai mult odata cu prima chitanta.
Nu mai inteleg nimic, avand in vedere ca acest proces este "rodul" unei judecatoare care a "refuzat" aritmetica in clasele primare, fiind nevoit sa ajung in recurs si sa castig acolo.
Partea opusa n-a mai asteptat recursul si s-a grabit la....pomana si uite unde s-a ajuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restituire taxa de timbru utillllizator01 utillllizator01 Buna ziua, Am si eu urmatoarea problema: prin cererea de chemare in judecata am investit instanta sa oblige parata (o firma de imobiliare) la restituirea ... (vezi toată discuția)
Ordonanþa de urgenþã nr. 80/2013. taxele judiciare pentru recurs împotriva hotãrârii pronunþate într-o cauzã având ca obiect divorþ elena20a elena20a Buna tuturor, A aparut : http://www.dreptonline.ro/legislatie/oug_80_2013_taxele_judiciare_de_timbru_ordonanta_de_urgenta_80_2013.php In conditiile ... (vezi toată discuția)
Probleme cu taxa timbru judiciar. danaa1 danaa1 Am avut un dosar pe rolul unei instanțe, am achitat taxa judiciar de timbru in cuantum de 100 lei pentru daune morale conf. art. 7 din OUG 80/2013. Procesul ... (vezi toată discuția)