Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa judiciara de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa judiciara de timbru

Intr-o actiune civila in pretentii am solicitat returnarea unei sume de 6475, 69 lei , executata abuziv .
Am primit comunicare de la instanta sa achit 476,4 lei taxa judiciara conform OUG 80/2013.
Problema este ca in conformitate cu OUG 80/2013 , nu prea iese acest cuantum (355 lei pentru 5000 solicitati +5% ce depaseste aceasta suma ??!).
Un calcul simplu ne duce la: 355 +(6475,69 - 5000) 5/100 =428,8 lei
Rezulta ca, eu achitand la cererea instantei 476,4 lei, ramane la prima vedere o suma de 47,6 lei pe care nu inteleg de ce am fost pus sa o achit.
Se mai percepe si alta taxa in afara de ce prevede OUG 80/ 2013 art.3 alin, 1 lit. c ?
Taxa de timbru calculata la valoarea pretentiilor este cea mentionata de dvs. Puteti face cerere de reexaminare la aceeasi instanta in termen de 3 zile, conform art. 39 din OUG 80/2013.
Problema este ca la termenul anterior eu am cerut si dobanda legala la aceasta suma, (incepand cu data achitarii ei si pana la data introducerii noului capat de cerere).
In aceasta situatie judecatoarea mi-a cerut sa-mi stabilesc nivelul si temeiul dobanzii legale si sa achit taxa judiciara corespunzatoare noului cuantum al pretentiilor .
Calculand dobanda, in aceste conditii, am constatat ca de fapt eu am platit si asa mai mult odata cu prima chitanta.
Nu mai inteleg nimic, avand in vedere ca acest proces este "rodul" unei judecatoare care a "refuzat" aritmetica in clasele primare, fiind nevoit sa ajung in recurs si sa castig acolo.
Partea opusa n-a mai asteptat recursul si s-a grabit la....pomana si uite unde s-a ajuns.