Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hotarare de expedient data in lipsa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hotarare de expedient data in lipsa

Se poate da hotarare de expedient pentru incuviintarea unui acord de mediere (in care s-au partajat mai multe suprafete de teren) in lipsa partilor, daca in cererea adresata instantei s-a specificat acest lucru (adica sa se pronunte in lipsa partilor)?
In baza cererii depuse, instanta va proceda la citarea partilor. Daca aceasta a fost legal indeplinita cred ca se poate da o astfel de hotarare in lipsa partilor.
Nu trebuie ca partile sa fie prezente pentru a confirma acordul?
Hotărârea prin care se încuviinţează învoiala părţilor
Art. 438
Condiţiile în care se poate lua act de tranzacţie
(1) Părţile se pot înfăţişa oricând în cursul judecăţii, chiar fără să fi fost citate, pentru a cere să se dea o hotărâre care să consfinţească tranzacţia lor.
(2) Dacă părţile se înfăţişează la ziua stabilită pentru judecată, cererea pentru darea hotărârii va putea fi primită chiar de un singur judecător.

(3) Dacă părţile se înfăţişează într-o altă zi, instanţa va da hotărârea în camera de consiliu.

Corelând art. 59 din legea medierii și ale art 441 noul C.proc.civ cu dispozițiile din art.438-440 noul C.proc.civ, rezultă că procedura este una sumară, constând în următoarele:

- după finalizarea medierii prin acord, părțile formulează „cerere de consfințire înțelegere din acord mediere”, anexează acordul de mediere (inclusiv în format electronic), achită taxa de timbru;

- documentația se depune la registratura Judecătoriei;

- cererea se înregistrează, se distribuie aleatoriu și se prezintă de îndată judecătorului desemnat (art. 87 alin 51 din ROI);

- nu se face procedură de regularizare a cererii de chemare în judecată și nu se fixează termen de judecată (ca la procedura contencioasă), ci se stabilește ora și eventual o altă zi în care părțile vor fi chemate la instanță;

- ambele părțile se prezintă la judecător, personal sau prin reprezentant;

- procedura are loc în camera de consiliu: judecătorul verifică dacă la momentul încheierii acordului de mediere (nu al prezentării părților în fața sa) s-au respectat condițiile prevăzute de lege pentru închierea acordului;

- dacă mai trebuie depuse acte sau aduse lămuriri, judecătorul poate invita părțile la o altă dată, ținând însă seama de celeritatea procedurii;

- dacă hotărârea este de admitere a cererii părților, instanța consfințește înțelegerea lor conform acordului de mediere, iar dispozitivul hotărârii va cuprinde conținutul acordului;

- dacă hotărârea este de respingere a cererii părților, acordul rămâne valabil ca înscris sub semnătura privată, dar fără a constitui titlu executoriu;

- hotărârea poate fi atacată, pentru motive procedurale, numai cu recurs la Tribunal.

Partile trebuie sa sustine acordul de mediere incheiat.

Cunosc pozitia d-lui Cristi Danilet, dar practica e diferita in cazul Hotararilor de expedient care consfintesc acordul partilor, si care nu au fost pronuntate in cazul unui litigiu aflat pe rol. Prev din CPC enuntate de dvs se refera la situatia in care exista un proces aflat pe rol.
Se refera inclusiv la cazul meu: art.441cpc"Dispoziţiile prezentei secţiuni se aplică în mod corespunzător şi în cazul în care învoiala părţilor este urmarea procedurii de mediere".