Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hotarare de expedient data in lipsa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hotarare de expedient data in lipsa

Se poate da hotarare de expedient pentru incuviintarea unui acord de mediere (in care s-au partajat mai multe suprafete de teren) in lipsa partilor, daca in cererea adresata instantei s-a specificat acest lucru (adica sa se pronunte in lipsa partilor)?
mihaelamariaana a scris:

Se refera inclusiv la cazul meu: art.441cpc"Dispoziţiile prezentei secţiuni se aplică în mod corespunzător şi în cazul în care învoiala părţilor este urmarea procedurii de mediere".

Dispozitiile sectiunii respective din CPC se refera la tranzactii, dar conform art 441 CPC se aplica si in cazul medierii, insa doar in situatia in care exista un proces pe rol.