Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara - angajament de plata neautentificat de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara - angajament de plata neautentificat de notar

as vrea sa stiu daca e valabil un angajament de plata intre doua pers daca nu este inregistrat la notar .. va multumesc !
Este valabil, insa in conditiile in care nu se respecta, va trebui sa il actionati in judecata pe imprumutat.
Avantajul actului autetificat la notar este ca poate fi pus in executare in mod direct dupa trecerea termenului de scadenta, fara a mai fi necesara formularea unei cereri de chemare in judecata.