avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua - pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua - pensie

ce conditii trebuie sa indeplinesti, sa iesi la pensie la cerere,care va fi cuantumul pensiei si varsta la care poti iesi la pensie la cerere??
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:57, 3 Martie 2014
Daca ne dati datele mentionate mai jos , veti primi un raspuns cat mai exact:
- data nasterii
- stagiul de cotizare total
- stagiul de cotizare realizat in grupele de munca sau in conditii deosebite/speciale de munca.
m-am nascut in 28/02/1967.......am lucrat din 1990 grupa 2 pana in 2000,am luat somaj ,si apoi din 2005 lucrez in spania cu contract.acum lucrez
Daca sunteti nascut in 1967, atunci varsta standard de pensionare este de 65 ani.

Intrucat ati lucrat 10 ani (calcul estimativ) in grupa a II-a de munca, beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani.
1. Din mesajul privat inteleg ca sunteti femeie nascuta in februarie 1967.

2. Reveniti cu date mai exacte:
- cati ani/luni ati lucrat in Romania, din care cati ani/luni au fost in gr. a II-a de munca;
- cate luni ati fost in somaj;
- cati ani/luni ati lucrat aveti lucrati in Spania, pana astazi.
am lucrat grupa 2 ..din 3mai 1990 pana in 31ianuarie 2000,,somaj nu mai stiu cat am luat ,dupa somaj, a fost ajutorul de somaj,cred ca 18 luni,a fost cu totul.,,si am 9 ani in spania cu contract,in prezent lucrez in spania...cartea mea de munca a ramas la ultimul angajator(era particular,)in 2004,dar nu stiu daca mi-a trecut ceva vechime in cartea de munca,asa ca am luat in calcul,numai din 1990-2000,si din 8 iulie 2005 pana in prezent
Ultima modificare: Luni, 3 Martie 2014
N_&_K_43, utilizator

Alte discuții în legătură

Pensie limita de varsta - nascut in februarie 1956 s_marius s_marius - sunt angajat din 1973 (conditii de munca normala), sunt nascut in februarie 1956 - armata am facut-o intre anii 1976 - 1978 - am fost somer un an Cand as ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie grupa a ii-a modificat 2014 a legii nr. 380/2013 ContSters307950 ContSters307950 O persoana are vechime efectiva in munca de 23 de ani + grupa a II-a= 30 de ani.(pana in anul 2001). Aceasta are varsta de 56 de ani. Legea pentru grupa a II ... (vezi toată discuția)
Grupa munca ciubotarudan ciubotarudan Pentru 13 ani si 7 luni lucrati in gr. 2 de munca, la impliniriea varstei de pensionare se adauga ceva . Mentionez ca sunt barbat ,nascut pe20.06.1954 , in ... (vezi toată discuția)