Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua - pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua - pensie

ce conditii trebuie sa indeplinesti, sa iesi la pensie la cerere,care va fi cuantumul pensiei si varsta la care poti iesi la pensie la cerere??
Daca ne dati datele mentionate mai jos , veti primi un raspuns cat mai exact:
- data nasterii
- stagiul de cotizare total
- stagiul de cotizare realizat in grupele de munca sau in conditii deosebite/speciale de munca.
m-am nascut in 28/02/1967.......am lucrat din 1990 grupa 2 pana in 2000,am luat somaj ,si apoi din 2005 lucrez in spania cu contract.acum lucrez
Daca sunteti nascut in 1967, atunci varsta standard de pensionare este de 65 ani.

Intrucat ati lucrat 10 ani (calcul estimativ) in grupa a II-a de munca, beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani.
1. Din mesajul privat inteleg ca sunteti femeie nascuta in februarie 1967.

2. Reveniti cu date mai exacte:
- cati ani/luni ati lucrat in Romania, din care cati ani/luni au fost in gr. a II-a de munca;
- cate luni ati fost in somaj;
- cati ani/luni ati lucrat aveti lucrati in Spania, pana astazi.
am lucrat grupa 2 ..din 3mai 1990 pana in 31ianuarie 2000,,somaj nu mai stiu cat am luat ,dupa somaj, a fost ajutorul de somaj,cred ca 18 luni,a fost cu totul.,,si am 9 ani in spania cu contract,in prezent lucrez in spania...cartea mea de munca a ramas la ultimul angajator(era particular,)in 2004,dar nu stiu daca mi-a trecut ceva vechime in cartea de munca,asa ca am luat in calcul,numai din 1990-2000,si din 8 iulie 2005 pana in prezent
N_&_K_43, utilizator