Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contributie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contributie somaj

Intrebare: Un pensionar(salariat pana la 31.12.2010), castiga in instanta drepturi salariale (supliment post) aferente perioadei lucrate in 2005-2008 Decizia este definitiva si irevocabila si emisa in luna decembrie 2010. Plata acestor drepturi se efectueaza esalonat in 5 ani (2012-2016) conform prevederilor legale. Pentru aceste drepturi salariale se retine somaj sau nu ? Va rog baza legala daca puteti.
Din Codul fiscal - Legea nr. 571/2003:

ART. 2 Impozitele, taxele şi contribuţiile sociale reglementate de Codul fiscal
(2) Contribuțiile sociale reglementate prin prezentul cod sunt următoarele:
a) contribuțiile de asigurări sociale datorate bugetului asigurărilor sociale de stat;
b) contribuțiile de asigurări sociale de sănătate datorate bugetului Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate;
c) contribuția pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate datorată de angajator bugetului Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate;
d) contribuțiile asigurărilor pentru șomaj datorate bugetului asigurărilor pentru șomaj;
e) contribuția de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale datorată de angajator bugetului asigurărilor sociale de stat;
f) contribuția la Fondul de garantare pentru plata creanțelor salariale, datorată de persoanele fizice și juridice care au calitatea de angajator potrivit art. 4 din Legea nr. 200/2006 privind constituirea și utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanțelor salariale, cu modificările ulterioare.

ART. 296^2 Sfera contribuţiilor sociale
În sensul prezentului titlu, contribuţiile sociale definite la art. 2 alin. (2) sunt contribuţii sociale obligatorii.

ART. 296^3 Contribuabilii sistemelor de asigurări sociale
Contribuabilii sistemelor de asigurări sociale sunt, după caz:
a) persoanele fizice rezidente, care realizează venituri din salarii sau asimilate salariilor, precum și orice alte venituri din desfășurarea unei activități dependente, cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internaționale la care România este parte;
b) persoanele fizice nerezidente, care realizează veniturile prevăzute la lit. a), cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internaţionale la care România este parte; .....

ART. 296^4
(1) Baza lunară de calcul al contribuţiilor sociale individuale obligatorii, în cazul persoanelor prevăzute la art. 296^3 lit. a) şi b), reprezintă câştigul brut realizat din activităţi dependente, în ţară şi în străinătate, cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internaţionale la care România este parte, care include:
a) veniturile din salarii, în bani şi/sau în natură, obţinute în baza unui contract individual de muncă, a unui raport de serviciu sau a unui statut special prevăzut de lege. În situaţia personalului român trimis în misiune permanentă în străinătate, veniturile din salarii cuprind salariile de bază corespunzătoare funcţiilor în care persoanele respective sunt încadrate în ţară, la care se adaugă, după caz, sporurile şi adaosurile care se acordă potrivit legii;
.... k) sumele reprezentând salarii sau diferenţe de salarii stabilite în baza unor hotărâri judecătoreşti rămase definitive şi irevocabile, precum şi actualizarea acestora cu indicele de inflaţie;
1. De cand este pensionar?

2. In acest caz, trebuie avute in vedere dispozitiile art. 18 alin. (2) din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, care prevad:
(1) În sistemul asigurărilor pentru şomaj sunt asigurate, în condiţiile prezentei legi, persoanele fizice, denumite în continuare asiguraţi.
(2) Asiguraţii pot fi:
a) cetăţenii români care sunt încadraţi în muncă sau realizează venituri în România, în condiţiile legii, cu excepţia persoanelor care au calitatea de pensionari;
....

Asadar, in cazul in care intr-o unitate sunt angajate cu contract de munca persoane pensionate, nu se datoreaza contributia pentru somaj, nici de catre acestia, si nici de catre angajator.

3. Codul fiscal prevede :
ART. 296^16 Excepţii specifice
Se exceptează
de la plata contribuţiilor sociale următoarele venituri:
....
c) la contribuţia de asigurări pentru şomaj:
....
c3. veniturile obţinute de pensionari;

In peta, nu se va opri contributia individuala pentru somaj daca in perioada 2005/2008 ati avut calitatea de pensionar.
Multumesc pentru raspuns dar in perioada 2005-2008 a avut calitatea de salariat, a iesit la pensie la 31.12.2010, procesul s-a castigat dupa iesirea la pensie si plata se face in perioada 2012 - 2016 conform OUG 71/2009. Se retine sau nu somaj?
In acest caz cititi raspunsul colegei "ana-cer" in care se spune ca vi se va retine contributia pentru somaj pentru acele perioade (Art. 296^4 din Codul fiscal).
@ roxanas

Daca nu ati avut calitatea de pensionar in acea perioada , atunci vi se va retine contributia la somaj.