avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Drepturile femeii
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Drepturile femeii

Buna ziua si Jristos a inviat! As dori sa aflu si eu, va rog, care sunt reglementarile adoptate recent la nivel european dar si in celelalte state ale lumii (tarile arabe, Africa etc) in ceea ce priveste drepturile femeii. Realizez un referat pe tema Drepturile femeii in UE si in restul lumii si vreau sa ma documentez cat mai temeinic. Va multumesc frumos. O zi frumoasa tuturor (cielodellasera@yahoo.com)
Pe acest site v-ati adresat gresit. Incercati pe site-ruile care abordeaza "referate" sau teme asemanatoare. Apoi, pentru ca dvs sa intelegeti femeia si viata de familie in islam, drepturile si obligatiile sotilor etc, va trebui sa cititi un pic Coranul. Acolo aflati extrem de multe detalii in ceea ce va intereseaza. Succes.
Carpatina a scris:

Pe acest site v-ati adresat gresit. Incercati pe site-ruile care abordeaza "referate" sau teme asemanatoare. Apoi, pentru ca dvs sa intelegeti femeia si viata de familie in islam, drepturile si obligatiile sotilor etc, va trebui sa cititi un pic Coranul. Acolo aflati extrem de multe detalii in ceea ce va intereseaza. Succes.


Nu cred ca s-a adresat gresit pe acest site ... este posibil sa gaseasca ajutor de la un utilizator al forumului :)
Ok, atunci sa speram ca acest ajutor va veni cat mai repede pentru solicitatoarea noastra, ca sa isi poata incepe lucrarea-proiect cat mai din timp.
cielodellasera a scris:

Buna ziua si Jristos a inviat! As dori sa aflu si eu, va rog, care sunt reglementarile adoptate recent la nivel european dar si in celelalte state ale lumii (tarile arabe, Africa etc) in ceea ce priveste drepturile femeii. Realizez un referat pe tema Drepturile femeii in UE si in restul lumii si vreau sa ma documentez cat mai temeinic. Va multumesc frumos. O zi frumoasa tuturor (cielodellasera@yahoo.com)


Uitati mai multe link-uri de unde va puteti inspira :
[ link extern ]
[ link extern ]

Convenţie asupra eliminării tuturor formelor de discriminare a femeilor, adoptată la 18 decembrie 1979 la New York
[ link extern ]

[ link extern ]

Personal, găsesc tema sau hai fie titlul, prost ales. Nu doresc să fac o propunere în acest sens, căci nu pentru asta s-a cerut ajutorul, dar găsesc ceva de genul "Istoria drepturilor femeii în Europa şi în restul lumii" sau chiar "Dezbatere pe tema drepturilor femeii" mult mai potrivite. ªi am să spun de ce.
Cred că e puţin aiurea să luăm subiectul doar aşa tratat în cadrul UE şi restul lumii, pentru că în UE şi restul statelor europene, la fel ca în multe alte state ale lumii, există deja egalitate între sexe, ori cred că tratarea separată a drepturilor femeii, e de prisos în acest caz, fiin preferabilă prezentarea stuaţiei cum s-a ajuns la egalitate. Dacă neapărat trebuie scris de UE puteţi lua câteva cazuri din jurisprudenţa Curţii de Justiţie (Defrenne sau Brown, mai recent) în care Curtea a întărit ideea egalităţii, a nediscriminării între sexe. Pe scurt, în prezent femeile au aceleaşi drepturi, fără prevederi speciale, care de bună seamă ar duce la discriminare faţă de bărbaţi. Iar mai apoi tratarea subiectului pe marginea situaţiei din statele islamice sau africane este destul de complicată. Cum s-a spus mai sus, dacă doriţi o lucrare întemeiată ar însemna citirea Coranului, căci în rest nu sunt la dispoziţie decât reportaje externe, străine statelor respective, sau ale unor femei de origine, care trăiesc prin Anglia sau America şi îşi povestesc viaţa. Ori cum să tratez drepturile femeilor islamice dacă în unele state nu au drepturi deloc?
Este chiar un subiect foarte sensibil, care nu ar putea ieşi decât o lucrare foarte documentată sau un simplu referat cu câteva statistici.

Alte discuții în legătură

Justificarea interdictiei purtarii valului islamic in belgia rebecca lavinia rebecca lavinia incalcarea libertatilor religioase nerespectarea valorilor cultural-religioase (vezi toată discuția)
Despre pakistan. ContSters98812 ContSters98812 dak se poate as dori sa stiu tot ce se poate despre pakistan.religie,casatorie....etc (vezi toată discuția)
Caderea lui hosni mubarak,ofera o portita pentru expansiunea fundamentalismului islamic ? Radu Gabrian Radu Gabrian Intr-o zona,nesigura,caderea unui conducator cu puternice radacini militare,de altfel ca si predecesorii sai,Gamal Abdel Nasser si Anwar El- Saadat,ultimul ... (vezi toată discuția)