Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de arendare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de arendare

Exista un model de contract de arendare.
Cum este mai bine sa fac contractul de arendare pe perioada determinata sau nedeterminata. as vrea sa vind terenul daca gasesc cumparator in perioada de arendare.
Pot rezilia contractul ?ce trebuie sa contina contractul vizavi de reziliere.
Contractul de arendare nu poate fi pe perioada nedeterminata ci pe maxim 10 ani.
george-neagu, confundaţi durata nedeterminată cu durata nelimitată.

NCC:

Arendarea făcută pe durată nedeterminată
Art. 1.837. - Dacă durata nu este determinată, arendarea se consideră a fi făcută pentru toată perioada necesară recoltării fructelor pe care bunul agricol urmează să le producă în anul agricol în care se încheie contractul.
themis, utilizator
multumesc pentru raspuns . Sa inteleg ca am incheiat contractul in anul 2014(aprilie) , arendasul a insamitat porumb(exemplu) la recoltat toamna si deci in aprilie 2015 a expirat perioada contractului?