avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare noul cod penal

Buna dimineata.
Revin la dvs. cu o intrebare.
In noul cod penal s au schimbat termenele de reabilitare pentru o condamnare cu executare?
Am avut o condamnare la 3 ani cu executare in 2006. Cand pot face cererea de reabiliare?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Lăzăruţiu Lucian , Avocat 08:04, 6 Martie 2014
ART. 166

Reabilitarea judecătorească

(1) Condamnatul poate fi reabilitat, la cerere, de instanţă, după împlinirea următoarelor termene:
a) 4 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 2 ani, dar care nu depăşeşte 5 ani;

ART. 167

Calculul termenului de reabilitare
(1) Termenele prevăzute în art. 165 şi art. 166 se socotesc de la data când a luat sfârşit executarea pedepsei principale sau de la data când aceasta s-a prescris.

ART. 168

Condiţiile reabilitării judecătoreşti
Cererea de reabilitare judecătorească se admite dacă cel condamnat întruneşte următoarele condiţii:
a) nu a săvârşit o altă infracţiune în intervalul de timp prevăzut în art. 166;
b) a achitat integral cheltuielile de judecată şi şi-a îndeplinit obligaţiile civile stabilite prin hotărârea de condamnare, afară de cazul când acesta dovedeşte că nu a avut posibilitatea să le îndeplinească sau când partea civilă a renunţat la despăgubiri.
Ultima modificare: Joi, 6 Martie 2014
Lăzăruţiu Lucian, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

pedeapsa de 4 ani cu executare-dupa cat timp ramai cu un cazier curat? ppxxpp ppxxpp Buna seara. Va rog sa-mi ziceti si mie cand se sterge cazierul dupa o pedeapsa de 4 ani inchisoare pentru trafic de droguri.Va multumesc. (vezi toată discuția)
Cum trebuie sa procedez ca ped. sa nu mai apara in cazier-termen reabilitare judecatoreasca? PORSCHE PORSCHE Buna ziua... sunt fost detinut, pe o perioada de 2,6 ani condamnarea cand sa terminat procesul a fost de 2,6 ani intrebarea mea este ce pot sa fac si cum pot ... (vezi toată discuția)
Reabilitare cazier fara prezenta in instanta camburu camburu buna ziua o intrebare as vrea sa aflu daca se poate:Am avut o condamnare de 3 ani de inchisoare din care am savarsit 2ani an 1999-2001 incadrat in art.208-209 ... (vezi toată discuția)