Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare noul cod penal

Buna dimineata.
Revin la dvs. cu o intrebare.
In noul cod penal s au schimbat termenele de reabilitare pentru o condamnare cu executare?
Am avut o condamnare la 3 ani cu executare in 2006. Cand pot face cererea de reabiliare?
Multumesc anticipat.
ART. 166

Reabilitarea judecătorească

(1) Condamnatul poate fi reabilitat, la cerere, de instanţă, după împlinirea următoarelor termene:
a) 4 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 2 ani, dar care nu depăşeşte 5 ani;

ART. 167

Calculul termenului de reabilitare
(1) Termenele prevăzute în art. 165 şi art. 166 se socotesc de la data când a luat sfârşit executarea pedepsei principale sau de la data când aceasta s-a prescris.

ART. 168

Condiţiile reabilitării judecătoreşti
Cererea de reabilitare judecătorească se admite dacă cel condamnat întruneşte următoarele condiţii:
a) nu a săvârşit o altă infracţiune în intervalul de timp prevăzut în art. 166;
b) a achitat integral cheltuielile de judecată şi şi-a îndeplinit obligaţiile civile stabilite prin hotărârea de condamnare, afară de cazul când acesta dovedeşte că nu a avut posibilitatea să le îndeplinească sau când partea civilă a renunţat la despăgubiri.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat