Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bani rezultati in urma mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bani rezultati in urma mostenirii

Buna ziua!

Va deranjez cu o mica problema.

Sunt casatorit si am mostenit de la parinti un apartament care,conform Codului familiei,ar trebui considerat bun propriu si nu bun comun,deci nu ar trebui sa intre in partaj in eventualitatea unui divort.

In situatia in care as intentiona sa vand apartamentul, s-ar putea mentiona o clauza in contractul de vanzare de genul "Banii rezultati in urma vanzarii apartamentului intra in contul XXX ca bun propriu" ,astfel incat banii rezultati sa nu fie considerati bun comun?

Sau exista o alta varianta standard pentru situatia prezentata?

Va multumesc.
Se discuta ceva asemanator aici:
www.avocatnet.ro/content/for...