Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare extracomunitari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare extracomunitari

Buna ziua!

Societatea la care lucrez are un contract pentru lucrari in Italia. Italienii deja lucreaza cu unumite persoane fizice care au drept de munca si de sedere in Italia, majoritatea fiind extracomunitari: moldoveni, ucrainieni, marocani dar si comunitari: romani si polonezi pentru posturi de manipulant marfa, sofer cat. B, cat. CE, personal pentru impachetat, despachetat marfa.

O conditie pentru a primi aceasta lucrare a fost sa angajam aceste persoane temporar pe firma noastra cu explicatia ca deja stiu despre ce este vorba in lucrare si se optimizeaza astfel timpul de lucru si isi pastreaza si colaboratorii deja existenti.

Inteleg ca pentru romani si polonezi nu ar fi probleme pentru ca suntem cetateni comunitari. Pentru ceilalti insa, cum fac?#-o

Va multumesc si apreciez timpul acordat!
Luminitza_05, utilizator
In acest caz, va trebui sa obtineti autorizatie de munca.
mai trebuie adresa (locuinta) sa dovediti ca aveti unde sa-i cazati pe perioada contractului , asigurare medicala....etc...etc... acestea cad in sarcina dumneavoastra .
De unde ati dedus dvs ca sunt in sarcina angajatorului?
din experienta fostului meu sef . a angajat 2 ucrainieni in cadrul societatii noastre si cam acestea au fost regulile care au putut sa duca la semnarea contractului de munca .
Daca nu exista un text legal care sa prevada o astfel de obligatie a unui angajator, atunci nu are relevanta cum a procedat acel angajtor.

La semnarea c.i.m., partile pot negocia orice fara a intra in contradictie cu legea.