Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 2 CIM 8h/zi regim telemunca, ambele ofera bonuri de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

2 CIM 8h/zi regim telemunca, ambele ofera bonuri de masa. La ce risc ma expun? La ambele am semnat declaratie pe proprie raspundere ca nu lucrez in alta parte

Buna ziua, in prezent lucrez in regim telemunca (8h/zi) . Am primit o oferta de la alta firma, tot pentru lucrul in regim telemunca(tot 8h/zi).

Fiind vorba de joburi entry level, as putea sa lucrez in parelel la ambele locuri de munca, fara ca productivitatea sa-mi fie afectata. As vrea sa fac asta timp de 3 luni, sa imi fac o idee despre al doilea job, daca este de perspectiva.

Problema este ca ambele locuri ofera bonuri de masa. In plus si pentru a doua(la prima am semnat deja) trebuie declaratie pe proprie raspundere ca nu lucrez in alta parte.

Am incercat sa refuz primirea bonurilor la al doilea job, dar au refuzat au zis ca nu este posibil sa nu primesc bonuri.

La ce riscuri ma expun primind bonuri de masa de la 2 angajatori?
Toate declarațiile pe propria răspundere conțin acest fragment:
Subsemnatul ........... cunoscând prevederile art. 326 din Codul penal cu privire la falsul în declaraţii, declar prin
prezenta, pe propria răspundere, că:

Iar art. 326 din Codul penal zice așa:
Declararea necorespunzătoare a adevărului, făcută unei persoane dintre cele prevăzute în art. 175 sau unei unităţi în care aceasta îşi desfăşoară activitatea în vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci când, potrivit legii ori împrejurărilor, declaraţia făcută serveşte la producerea acelei consecinţe, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
vecingater a scris:

.....

La ce riscuri ma expun primind bonuri de masa de la 2 angajatori?

în cazul cumulului de funcții, biletele de valoare, cu excepția tichetelor cadou și tichetelor culturale, pot fi acordate numai de către angajatorii unde salariații în cauză își au funcția de bază, potrivit legii.

Doar la infractiunea de fals in declaratii ,va incadrati si ,eventual, la restituirea c/v bonurilor primite de la un angajator.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Inteleg, multumesc! Asta presupun daca nu se ajunge la o intelegere? Cum ar fi, restituirea contravalorii bonurile si a taxelor etc.
vecingater, utilizator
@Cornel Vasile - nu tin minte sa fi declarat ca am la locul de munca curent functia de baza. Este ceva ce trebuie declarat de angajat in momentul in care doreste sa inceapa un alt CIM ? Multumesc pentru raspuns!
Potrivit Codului Fiscal, în cazul în care activitatea se desfăşoară pentru mai mulţi angajatori, angajatul este obligat să declare numai angajatorului ales că locul respectiv este locul unde exercită funcţia pe care o consideră de bază.