avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat abuziv
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat abuziv

Ma deplasam din directia Frumusani (CL) spre Bucuresti la circa 5 km pana la Centura Bucuresti avand in fata mea o Dacia Solenza care astepta sa depaseasca masina din fata,se baga in depasire si prinde o portiune de linie continua(aproximativ 200 de metri)isi termina depasirea si apoi ma inscriu si eu in depasire linia continua terminandu-se ,din contrasens se apropie o masina de politie(dar atentie era foarte departe)dupa ce ajunge in dreptul meu intorce si se ia dupa mine opridu-ma la circa 3 km ,pe soferul cu Solenza l-a pus martor ca eu as fi depasit pe linia continua,am zis din start ca nu semnez nici un proces verbal,politistul la cererea mea nu s-a legitimat spunandu-mi ca am numele lui pe dovada de 15 zile,nu m-au lasat sa vad procesul verbal si nici sa am posibilitatea sa scriu la observatii ce am de zis
Spuneti-mi ce se poate face
Multumesc
Ultima modificare: Duminică, 9 Martie 2014
CatalinMihai83, utilizator
Cel mai recent răspuns: CatalinMihai83 , utilizator 22:29, 9 Martie 2014
Dupa ce am depasit Solenza ,el a mers linistit in spatele meu,Politia venind din contrasens a durat ceva pana cand a intors si a plecat in ''urmarirea'' mea ,cred ca am mers vreo 2 km pana sa ma ajunga din urma,apoi venind paralel cu noi ne a tras pe dreapta pe amandoi ,eu am ramas in spatele masinii de politie iar Solenza a fost trasa in fata masinii de politie
Nu normal ca nu am inceput sa ma cert imediat cu politistul ,eu nici nu stiam de ce sunt acuzat,in speta eu am crezut ca sunt oprit pentru depasirea vitezei,pentru ca nu mi a stat gandul la acea depasire pentru ca trecusem de acel loc cu mult,este ca si cum as face o fapta pe Sos Stefan cel Mare si ulterior sa fiu oprit pe Soseaua Mihai Bravu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am nevoie de putin ajutor, mi sa luat permisul absolut fara motiv! KnightRider KnightRider Am si eu o problema, pe data de 4 iulie mergeam spre Bucuresti ( eu venind dinspre Alexandria) si in comuna Bujoreni chiar la iesire este o vale urmata de o ... (vezi toată discuția)
Actiune politia romana offsetman offsetman Buna ziua, ieri am avut si eu urmatoarea problema: ma deplasam cu masina dinspre Slobozia spre Bucuresti, iar intr-o localitate, era amplasat loganul politiei ... (vezi toată discuția)
Contestatie suspendare permis auto ioanmariusmoisa ioanmariusmoisa In seara zile de 19.09.2013 ma deplasam spre Timisoara, iar in loc Vetel din jud Hunedoara am fost oprit de politie pe motiv ca am depasit neregulamentar. Insa ... (vezi toată discuția)