Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ridicare masina de pe proprietate privata- Profi Rom ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ridicare masina de pe proprietate privata- Profi Rom Food

Astazi in jurul orei 14.30 am parcat masina in parcarea Profi de pe strada Aries din Timisoara

Dupa ce am facut cumparaturile (circa 10 minute) am iesit afara si cu stupoare am observat ca masina mea a disparut.

Am aflat ca masina a fost ridicata de o companie - Ingerii Galbeni- care are contract cu firma profii pentru parcarea lor.

Am aflat ca masina a fost ridicata - chipurile pentru ca parcasem pe locul persoanelor cu Handicap .

Locurile in cauza sunt semnalizate dar nu sunt delimitate.

Pentru a-mi ridica masina trebuie sa platesc 1000 ron.

Maine o sa merg sa platesc dar as vrea sa ii dau in judecata.

Credeti ca am vreo sansa de castig. ?

Pe cine ar trebui sa dau in judecata? Pe profi sau pe firma de ridicari.

Astazi nu am putut sa ridic masina din cauza ca nu aveau program.

Am facut plangere la politie si am sunat inclusiv la 112 pentru a reclama ca nu imi pot recupera bunul propriu.
Daca ati parcat auto pe loc special prevazut numai pentru persoane cu handicap,fara ca auto sa detina semn distinctiv sau daca dv nu sunteti detinator de decizie/certificat de incadrare in grad accentuat sau grav,sunteti in culpa
Cred ca aveti sanse reduse de a castiga avand in vedere ca ati parcat pe un loc rezervat vehiculelor ce apartin persoanelor cu handicap.
parcarea este semnalizata cu 2 locuri de parcare pentru persoane cu Handicap. Eu am parcat in stanga lor. Problema este ca nu sunt "desenate pe jos" aceste locuri ca sa stii exact unde sunt
La ridicarea auto de la firma ,puteti sa va interesati si veti constata ca au fost realizate foto care sa demonstreze concret locul unde a fost parcata masina-este proba forte care asigura agentului constator castigul de cauza in eventuala contestare a masurii ridicarii auto
Aveti sanse numai in cazul in care ei nu au facut poze pentru a avea dovada concreta a motivului ridicarii masinii.
Cred ca ar trebui sa mergeti la Profi Rom Food si sa luati legatura cu un factor de decizie de acolo, care va putea chema reprezentantul firmei cu care au contract pentru parcarea din strada Aries din Timisoara. tinand cont ca sunteti client (probabil fidel al lor), astfel ca pe cale amiabila sa vi se returneze autoturismul fara a mai fi cazul de "circ". Asa ar fi normal.
Daca nu reusiti, atunci cereti dovada ridicarii masinii, iar daca acestia nu o au, puteti merge in instanta.
Nu uitati sa cereti expres MARCAREA celor 2 LOCURI HANDICAP pentru ca pe viitor sa nu se mai profite de confuzia de acolo si firma de ridicari sa nu mai incaseze sume de recuperare suspecte (oarecum abuzive).
Se pare ca este "cu directie intentionata" situatia de acolo, ce miroase a inselaciune, astfel ca puteti face o reclamatie catre OPC (Oficiul pentru Protectia Consumatorului) aratand toata tarasenia. Succes !

P.S.: Daca nu aveau program in ziua de Duminica, data de 09 Martie 2014, atunci cum de v-au putut ridica masina ?!?