Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Hotarare ce modifica total decizia CNSC
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Hotarare ce modifica total decizia CNSC

Buna ziua,

La o procedura de achizitie publica de prestari servicii, o societate a fost desemnata castigatoare, s-a depus contestatie la CNSC, care le-a respins contestatia formulata.
Autoritatea contractanta a vrut sa incheie contractul de prestati servicii, chiar daca contestatorul a depus plangere la curtea de apel, societatii castigatoare fiindu-i retinuta garantia de participar pentru refuzul semnarii contractului.
Curtea de apel a admis contestatia, a anulat raportul procedurii si a tuturor actelor subsecvente acestuia, cu obligarea autoritatii contractante la reevaluarea ofertelor.
Datorita faptului ca ofertantului castigator i-a fost retinuta garantia de participare, la noua reevaluare a ofertelor, aceasta i-a fost respinsa, conform prevederilor art. 81 din HG925/2006.

Avand in vedere ca retinerea garantiei de participare este un act subsecvent al procedurii, va rog sa-mi spuneti daca pot solicita autoritatii contractante restituirea acesteia.

Va multumesc anticipat
In astfel de situatii, exista niste pasi procedurali care trebuie urmati.

- Cum a fost incadrata oferta la noua reevaluare ? O oferta se poate respinge in temeiul art.81, doar daca este incadrata ca inacceptabila sau neconforma.
- Mai era valabila oferta la noua reevaluare ?
- Vi s-a comunicat decizia Curtii, inainte de reluarea evaluarii ?
au declarat oferta neconforma din lipsa garantiei de participare, insa , inainte de emiterea deciziei CNSC si nici dupa, nu ne-a fost solicitata depunerea unei alte scrisori de garantie si nici prelungirea valabilitatii ofertei
Garantia retinuta a fost restituita. Totul a avut la baza decizia curtii de apel prin care s-au anulat toate actele subsecvente!