Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Refuz semnare contract
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Refuz semnare contract

Ofertantul declarat castigator nu prelungeste valabilitatea ofertei si a garantiei de participare si nu se prezinta la semnarea contractului
La data comunicarii rezultatului procedurii, oferta era in perioada de valabilitate.
De fapt sunt doua aspecte distincte.
Dvs. aveati conform art.6, alin.2 din HG925, obligativitatea de a face toate demersurile necesare pentru ca ofertantul sa isi prelungeasca valabilitatea. Din cate stiu de la CNSC daca refuza prelungirea, nu se poate face altceva decat sa declarati ca oferta este inacceptabila conform art,36, alin.1, si sa anulati licitatia.
In contextul in care a expirat valabilitatea, nu mai puteti invoca art.87, alin.1, lit.c din HG 925 si retine garantia.
In opinia mea, singura solutie este sa anulati procedura pe art.209, alin.1, din OUG 34 -este imposibila incheierea contractului.
vlad nicolae, moderator