Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... lnternetul este considerat spatiu public
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

lnternetul este considerat spatiu public

Buna ziua

am citit ca la Targu Mures, Curtea de apel a statuat faptul ca o anumita retea de socializare ( foarte utilizata) este considerata ,, spatiu public" si nicidecum privat.

se poate considera in acest sens faptul ca internetul in sinea lui este tot un spatiu public?
ma refer in special la aspectele legate de lg 196/2003. daca o persoana profereaza pe un site cuvinte care prin esenta lor aduc atingere la pudoare, devin incidente reglementarile legii amintite?

multumesc
laura-jurist, utilizator
din punctul meu de vedere postarile facebook restrictionate prietenilor sunt spatiu public si poate fi savarsita o infractiune de calomnie avand in vedere art. 184 lit c ncp: constituie fapta savarsita in public daca este savarsita intr-un loc neaccesibil publicului insa cu intentia de a fi vazuta sau auzita si daca acest rezultat s-a produs fata de doua sau mai multe persoane.