Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Vanzare masina amortizata partial
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Vanzare masina amortizata partial

masina utilizata de cate entitate pentru a transporta marfa achzitionata in decembrie 2013 cu valoarea de 26.740,2 lei, amortizare inregistrata 1.114,18 val ramsa neamortizata 25.626,02 se vinde in februarie 2014 cu valoarea de 26.967,7 lei. Cum se calculaza imp pe profit, val neamortizata este deductibila sau nu?
Decizia Comisiei centrale fiscale nr. 2/2004 privind aplicarea unitară a unor prevederi referitoare la impozitul pe profit, convenţiile de evitare a dublei impuneri, accize şi taxa pe valoarea adăugată

În aplicarea prevederilor art. 24 alin. (15) din Legea nr. 571/2003, cheltuielile înregistrate ca urmare a casării sau cedării unui mijloc fix amortizabil sau terenurilor, calculate ca diferenţă între valoarea fiscală de intrare a acestora şi amortizarea fiscală, după caz, sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri impozabile.
val neamortizata este deductibila sau nu?

Decizia Comisiei centrale fiscale nr. 2/2004 privind aplicarea unitară a unor prevederi referitoare la impozitul pe profit, convenţiile de evitare a dublei impuneri, accize şi taxa pe valoarea adăugată

În aplicarea prevederilor art. 24 alin. (15) din Legea nr. 571/2003, cheltuielile înregistrate ca urmare a casării sau cedării unui mijloc fix amortizabil sau terenurilor, calculate ca diferenţă între valoarea fiscală de intrare a acestora şi amortizarea fiscală, după caz, sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri impozabile.