Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Revenire din CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Revenire din CIC

am urmatoarea situatie copilul implineste 2 ani in 14.04.2013, mama a fost atentionata de cei de la primarie ca are dreptul la indemnizatie doar 1 an si 11 luni, apoi revine la munca si intra tatal in cic pentru o luna.
ambi lucreaza la acceasi firma.
tatal nici nu vrea sa auda sa faca cerere si sa intre in cic pentru o luna. a inebunit numai cand a auzit de umblatura si mai alesc ca lucreaza doar cu 2 ore si cu 200 lei / luna.
mama a facut cerere de suspendarea a suspendarii CIM si sa revina la munca cu 15.03.2014.
va rog sa ma ajutati cu un model de decizie de incetare suspendare CIM in acest caz...
si cum sa procedez cu tatal?

1. Daca tatal nu doreste sa intre in CCC nu e nici o problema, mama revine la serviciu cu o luna mai devreme, pe 15.03.2014.

2. Model de decizie de incetare a suspendarii CIM:

S.C.________________________SRL
Sediul_________________________
RC: ___________ CUI: __________
Tel:__________________________

DECIZIA nr. _______/______________

Avand in vedere cererea dnei/dlui _________din data de _____ prin care solicita incetarea suspendarii contractului individual de munca, la revenirea din concediul pentru crestere copil, si reluarea activitatii in baza aceluiasi contract individual de munca.
In baza OUG nr.111/2010, privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor.
In temeiul prevederilor art. 51(1), lit. a) din Codul muncii,

Administratorul SC___________SRL, dl/dna _____________,

DECIDE:
1. Incepand cu data de_______ inceteaza suspendarea contractului individual de munca al dnei/dlui____________, suspendare efectuata conform deciziei noastre nr.____/____.
2. Cu aceeasi data dna/dl ____________ isi reia activitatea la acelasi loc de munca si cu acelasi salariu, conform contractul individual de munca nr. ___/___.
3. Un exemplar din prezenta decizie se va comunica, sub semnatura, salariatei/salariatului.
4. Inspectorul de resurse umane va duce la indeplinire prezenta decizie.

ADMINISTRATOR,

Data comunicarii ______________
Semnatura
salariatei/salariatului ____________

multumesc