avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota parte mostenitor rezervatar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota parte mostenitor rezervatar

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in situatia de mai jos:
In urma decesului doamnei X sotul supravietuitor deschide succesiunea. Pentru bunurile defunctei exista testament prin care lasa totul sotului. Prin aplicarea legii rezulta ca mama defunctei are caracter de mostenitor rezervatar, urmand sa primeasca o cota stabilita de lege.
M-ar interesa sa stiu care este cota cuvenita mostenitorului rezervatar in conditiile in care pe langa sot, la data decesului defuncta avea un parinte/mama si o sora in viata si nu avea descendenti.
cota rezervatara este de un sfert conform art 977 noul cod civ.raportat la art.1088 n.c.civ.
Mda... Aceasta este a patra varianta dr raspuns pe care o primesc in doar doua zile.
Cu noul cod civil in fata eu am facut urmatoarele deductii:
- conf art 977 sotul supravietuitor primeste 1/3, iar clasa 2, care include si ascendenti si colaterali primeste 2/3
- conform art 978 in clasa 2 partea de mostenire se imparte 1/4 ascendentul privilegiat, fiind vorba de un singur parinte si 3/4 colateralii privilegiati. Deci din mostenirea totala mama a avea 1/4 din cei 2/3 de mai sus deci 2/12, adica 1/6
- prin coroborare cu art 1088 rezulta rezerva succesorala pt mama 1/2 din 1/6, adica 1/12.

Va rog sa imi spuneti daca si unde gresesc. As aprecia foarte mult daca as primi mai multe pareri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere succesiune amy1890 amy1890 Bună seara! Ași dori sa mă ajutat : am o cunoștiință căreia de curând ia murit soția și ași dori sa știu (nu au avut copii ) cu cine va dezbate ... (vezi toată discuția)
Buna ziua.in timpul vietii, parintii mei au dat apartamentul ... relu65 relu65 Buna ziua.In timpul vietii, parintii mei au dat apartamentul lor, fratelui meu si sotiei sale prin act notarial de vanzare-cumparare.Fratele meu a decedat si ... (vezi toată discuția)
Cota mostenire Lucky63 Lucky63 Buna seara! As dori sa stiu si eu va rog care este cota pe care o are o mama,respectiv sora mea dupa decesul fiicei ei care nu era casatorita si nu avea ... (vezi toată discuția)