Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ordin 539/2013
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ordin 539/2013

Precizarile ANAF in legatura cu Ordinul 539/2013 (referitor la scutirea de impozit acordata programatorilor) spun, printre altele ca:

c) angajatul trebuie să prezinte copia legalizată a diplomei însoţită de copia legalizată după
foaia matricolă, respectiv după suplimentul la diplomă, pentru absolvenţii ciclului I de studii universitare de licenţă;

Deci, eu inteleg ca trebuie sa solicit foaia matricola tuturor programatorilor. Nu o au la dosar. Au cu totii copia legalizata dupa diploma insa nu si dupa foaia matricola.

Nu sunt lamurita insa asupra a doua aspecte care sunt legate intre ele, de fapt:

- ce este suplimentul la diploma;
- cine sunt absolvenţii ciclului I de studii universitare de licenţă; Stiu ca sunt cei care au absolvit facultatea, cei din din ciclul II fiind cei de la Master iar ciclul II, cei de la doctorat.
Insa nu inteleg din formularea de mai sus daca numa unora trebuie sa le cer suplimentul la diploma sau asa se numeste acum foaia matricola...

Avem programatori care au obtinut licenta in 2004, 2005, etc iar unii anul trecut sau in 2012. Nu sunt sigura daca trebuie sa fac vreo diferenta intre acestia referitor la suplimentul respectiv sau actele pe care le cer.

Ma poate ajuta cineva cu lamuriri? Poate cineva de la Resurse Umane care lucreaza intr-o firma IT ce acorda scutirea de impozit si a solictat deja aceste acte angajatilor sau cineva din domeniul educational? Multumesc.
1. suplimentul la diploma - este un document care descrie cunoştinţele şi competenţele dobândite de titularii diplomelor de studii superioare. Se elibereaza bsolvenţilor instituţiilor de învăţământ superior împreună cu titlul sau diploma care le este acordată. Suplimentul la diploma de licenţă este emis de instituţiile de învăţământ superior care acordă diploma în original.

2. absolvenţii ciclului I de studii universitare de licenţă - sunt cei care temina o facultate fara a urma si un master.

3. Sunt doua variante , si anume, angajatul trebuie să prezinte :
- copia legalizată a diplomei însoţită de copia legalizată după foaia matricolă

si

- copia legalizată a diplomei însoţită de copia legalizată după suplimentul la diplomă, pentru absolvenţii ciclului I de studii universitare de licenţă.
Asadar cei care sunt absolveti ai ciclului I , vor trebui sa prezinte copie legalizata de pe stimulentul la diploma.

4. Ordinul mentionat de dvs se aplica pentru situatiile aparute dupa intrearea lui in vigoare si nu retroactiv.
doriacristina a scris:

Deci, eu inteleg ca trebuie sa solicit foaia matricola tuturor programatorilor. Nu o au la dosar. Au cu totii copia legalizata dupa diploma insa nu si dupa foaia matricola.

Ati inteles corect. Salariatii dvs. trebuie sa va aduca in copie legalizata, pe lanaga diploma, foaia matricola sau suplimentul de diploma.

doriacristina a scris:

- cine sunt absolvenţii ciclului I de studii universitare de licenţă; Stiu ca sunt cei care au absolvit facultatea, cei din din ciclul II fiind cei de la Master iar ciclul II, cei de la doctorat.
Insa nu inteleg din formularea de mai sus daca numa unora trebuie sa le cer suplimentul la diploma sau asa se numeste acum foaia matricola...

Cum a scris si @freeelis, absolventii ciclului 1 sunt acei absolventi de licenta care au terminat facultatea dupa anul 2008, cand s-a introdus noul sistem de invatamant, si s-au transformat studiile universitare (tehnice) din 5 ani = licenta in 4 ani=licenta + 2 ani=master. (Noul sistem de invatamant e cunsocut drept "sistemul Bologna").
Acesti studenti vor avea diploma de licenta ciclul 1. Diploma va avea supliment (un inlocuitor al fisei matricole, dupa noile modele aduse de sistemul Bologna).

Succes!
Multumesc!!