Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... 2 credite la aceeasi banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

2 credite la aceeasi banca

Buna ziua. La aceeasi banca am 2 credite. Primul este un credit ipotecar, al doilea este de nevoi personale. In curand am devenit somer. Prioritar este creditul ipotecar, pe care il achit fara intarziere, insa cel de nevoi personale, la moment, nu-l pot plati. A fost un caz, intr-o luna, cand am schimbat RON in EUR, prin internet banking, pentru plata ratei creditului ipotecar, si banca, la data scadenta, mi-a facut schimbul valutar din EUR in RON si mi-a incasat rata pentru creditul de nevoi personale. Acum fac altfel. Astept sa treaca ziua scandentei la ambele credite, si ma duc sa platesc la ghiseu. Poate in acest caz, banca sa decida si sa ma oblige sa achit un oarecare credit, cand eu vin in fata casieriei bancii, dau EUR si indic pentru ce credit este suma depusa? Este in drept sa mi se ia suma in EUR si sa fie achitat creditul de nevoi personale, dupa bunul lor plac? Multumesc pentru consultanta!
Nu e cazul sa asteptati sa treaca ziua scadentei, cred ca puteti merge la ghseu cand doriti.
Aveti insa o mare problema.. nu conteaza ce credit preferati dvs sa platiti, importante sunt ambele.
Daca nu il platiti pe cel de nevoi personale si se ajunge la executare silita, va poate fi vanduta casa chiar daca e pusa garantie pt alt credit. Banii incasati se vor duce la banca pt creditul cu ipoteca si veti ramane dator pt ambele credite.
Incercati sa reesalonati creditul de nevoi sau gasiti alte solutii..