Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu militar la marina-vechime in munca?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu militar la marina-vechime in munca?

buna ziua,in perioada 1975-1977 am efectuat stagiul militar de 2 ani la marina,imediat dupa terminarea liceului si va rog sa-mi spuneti daca acesti 2 ani vor fi luati in calcul la vechime pentru pensie;va multumesc anticipat
Stagiul militar obligatoriu nu este vechime in munc dare este perioada asimilata stagiului de cotizare la pensie si se valorifica numai cand veti solicita pensie pentru limita de varsta.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane