Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie

Indemnizatia de crestere a copilului,din cate am inteles se da din partea statului,si nu a angajatului.Intrebarea mea ar fi urmatoarea:in perioada in care se acorda indemnizatia si in concediul de 2 ani in care stau femeile devenite mame,angajatorul mai plateste statului bani?
Pentru tudorvaleriu :
Aliniatul (6) al atr.18 din Legea nr.7/2007 a fost modificat prin OUG nr.118/2008 , astfel :
" In situatia prevazuta la alin.(5) , la stabilirea cuantumului indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate se ia in calcul valoarea indemnizatiei pentru crestere copil "
Cu toata stima ,
zzenovia:
Aveti dreptate, v-am si aplaudat!
Nu am fost atent, am vrut sa editez textul dar nu era relevanta modificarea, nu schimba raspunsul la intrebarea pusa.
Multumesc pentru completare!