Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare cheltuieli nedeductibile la care s-au ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare cheltuieli nedeductibile la care s-au dedus TVA

Buna ziua,

Am si eu urmatoarea problema si nu stiu cum sa procedez corect: am inregistrat in cursul anului 2013 doua facturi ce contineau cheltuieli nedeductibile dar dintr-o eroare de soft ( sa-i spunem asa dar mai degraba din neatentie) notele contabile au generat si Tva, pe care ulterior l-am dedus dar in declaratia de impozit pe profit am trecut valoarea respectiva pe cheltuiala nedeductibila. Precizez ca am depus 300 la decembrie 2013 dar nu si 101. Credeti ca este in regula daca deschid luna decembrie si fac urmatoarele note:
623.nedeductibil – 4428( intrucat factura nu a fost achitata) cu valoare tva-ului inregistrat si 623.nedeductibil – 4426?
Aceste valori le voi trece pe cheltuiala nedeductibila in declaratia 101 iar in decontul de TVA aferent perioadei ian-martie ( intrucat firma este platitoare de TVA trimestrial) sa fac notele:
4428.TP-4427 si 4426-4427 iar valoarea TVA-ului sa il trec pe randul 16, la regularizari?
din moment ce nu l-ai dedus inca este ok cum ai scris.
Am doua cazuri: o factura achitata si una neachitata; in cazul asta la factura neachitata sa inregistrez doar corectiile contabile si sa nu mai modific decontul dar ce fac cu factura la care s-a platit si dedus TVA-ul, pot trece TVA-ul pe regularizare?

Multumesc