Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Decizie neredactata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Decizie neredactata

Buna dimineata,
Am castigat un proces pentru restituirea taxei auto,insa instanta de fond a dispus sa mi se dea dobanda LEGALA aferenta sumei,de la data platii,pana la restituirea efectiva.
Am facut recurs in parte,solicitand schimbarea dobanzii,din legala,in FISCALA, aceasta fiind mai mare decat cea legala.
Instanta de recurs,mi-a admis recursul si a modificat sentinta in sensul ca mi se da dobanda fiscala,iar restul dispozitiilor raman asa cum a dispus instanta de fond.
Intrebari:
1 -Daca decizia in recurs nu s-a redactat inca,pot solicita legalizarea sentintei de fond,cu mentiunea definitiva si irevocabila prin decizia nr.... a instantei de recurs ?
2 -Avand in vedere ca decizia de recurs contine modificarea dispozitivului sentintei de fond (in parte),trebuie sa astept redactarea deciziei,urmand sa le legalizez pe ambele hotarari (de fond si recurs) pentru a putea merge mai departe sa mi se restituie banii de ANAF ?
Va multumesc.
ar trebui sa va ajunga minuta deciziei, aceea se elibereaza imediat, nu aveti nevoie de motivare. cu minuta cereti legalizarea sentintei de fond si apoi mergeti la ANAF.
Am inteles.
Va multumesc.