Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizatie de Construire garaj tranformat in locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizatie de Construire garaj tranformat in locuinta

Buna ziua!

am urmatoarea speta:

In urma cu ceva ani s-a construit un garaj pentru care s-a obtinut AC conform legii.
Intre timp garajul a fost compartimentat fiind transformat in locuinta. In prezent se doreste construirea unei noi incaperi alipita acestuia.

Dat fiind cele mai sus mentionate este necesara eliberarea unei noi autorizatii de construire?

In ce conditii se poate construi o noua incapere fara a fi necesara obtinerea unei autorizatii de construire?

Multumesc.
Nu se poate construi o noua incapere(extindere) si nici schimba destinatia constructiei existente fara o noua Autorizatie de construire.

LEGEA Nr. 50 din 29 iulie 1991*) privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii
OUG nr. 214/2008 pentru modificarea si completarea Legii nr. 50/1991
Art. 3
Autorizaţia de construire se eliberează pentru:
a) lucrari de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, reabilitare, schimbare de destinatie sau de reparare a constructiilor de orice fel, precum si a instalatiilor aferente acestora.

ORDIN ADMINISTRATIE PUBLICA 1430/2005 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii
ARTICOLUL 14
Lucrari care se excepteaza de la autorizare
(3) In intelesul prevederilor art. 3 lit. a) din Lege, coroborate cu definitia data in Anexa nr. 2 la Lege, daca in vederea schimbarii destinatiei unor spatii interioare existente nu se realizeaza lucrari de constructii pentru care legea prevede emiterea unei autorizatii de construire, nu este necesara emiterea acestui act.
(adica nu se fac compartimentari noi la spatiul existent).
doina_manuela, utilizator