Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzare teren
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzare teren

Buna ziua,

Suntem 3 mostenitori al unui teren pe care dorim sa il parcelam si sa il vindem.

Daca valoarea parcelelor vor depasi plafonul de TVA, avem obligatia platii acesteia?

De asemenea, noi (mostenitorii) suntem salariati. Avem obligatia platii CASS?

Multumesc.
Nu sunteti obligati.
Cautati in codul fiscal dsp vanzarile ocazionale de terenuri.
Scrie acolo clar ca nu aveti nici o obligatie daca acest lucru ( descris de dvs mai sus) se intampla ocazional ( adica odata pe an).
Nu mai stiu exact articolul.