Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Angajatii unui SRL pot fi asimilati functionarilor ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Angajatii unui SRL pot fi asimilati functionarilor publici?

angajatii unui srl care presteaza activitati pentru public si apartin de consiliul local pot fi asimilati functionarilor publici ?
Nu. Funcționarul public desfășoară activități care implică exercitarea prerogativelor de putere publică. ”Prestarea de activități pentru public” nu are legătură cu prerogativele de putere publică.
1. Art.175 C.pen
(1) - Funcționar public, în sensul legii penale, este persoana care, cu titlu permanent sau temporar, cu sau fără o remunerație:
a. exercită atribuții și responsabilități, stabilite în temeiul legii, în scopul realizării prerogativelor puterii legislative, executive sau judecătorești;
b. exercită o funcție de demnitate publică sau o funcție publică de orice natură;
c. exercită, singură sau împreună cu alte persoane, în cadrul unei regii autonome, al altui operator economic sau al unei persoane juridice cu capital integral sau majoritar de stat, atribuții legate de realizarea obiectului de activitate al acesteia.
..

2. Legea 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici
Art. 2

(1) Funcţia publică reprezintă ansamblul atribuţiilor şi responsabilităţilor, stabilite în temeiul legii, în scopul realizării prerogativelor de putere publică de către administraţia publică centrală, administraţia publică locală şi autorităţile administrative autonome.
(2) Funcţionarul public este persoana numită, în condiţiile legii, într-o funcţie publică. Persoana care a fost eliberată din funcţia publică şi se află în corpul de rezervă al funcţionarilor publici îşi păstrează calitatea de funcţionar public.

Cornel Vasile, Consilier juridic