Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz in cazul societatii aflate in faliment.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz in cazul societatii aflate in faliment.

Buna ziua
Va rog sa-mi raspundeti daca lichidatorul unei societati aflate in faliment care concediaza angajatii in conditiile art. 65 alin 1 din codul muncii (concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului) trebuie sau nu sa acorde preaviz .

Va multumesc !
Art.86 (6) din Legea nr.85/2006 :
Prin derogare de la prevederile Legii 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare, după data deschiderii procedurii, desfacerea contractelor individuale de muncă ale personalului debitoarei se va face de urgenţă de către administratorul judiciar/lichidator, fără a fi necesară parcurgerea procedurii de concediere colectivă. Administratorul judiciar/lichidatorul va acorda personalului concediat doar preavizul de 15 zile lucrătoare.